Güncel

İHD Kadın Komisyonu | “İstanbul Sözleşmesi bizim, fesih kararını kabul etmiyoruz”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Kadın Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin yaptığı açıklamada, “1 Temmuz 2021 günü yürürlüğe girecek. Biz kadınlar, varlığımızı hedef alan, taleplerimizi, emeklerimizi, mücadelemizi, ödediğimiz bedelleri ‘yok’ sayan bu ‘fesih’ kararını kabul etmiyoruz” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Kadın Komisyonu, 1 Temmuz’da yasal süresi dolacak İstanbul Sözleşmesi dolayısıyla açıklama yayımladı.

İstanbul Sözleşmesi’nin imzalandığı koşulların hatırlatıldığı açıklamada, sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana pratikte uygulama sorunları yaşandığını ancak İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için hep bir umut yarattığının altı çizildi.

Açıklamada, “Kadın hareketi güç kazandı. Kadınlar taleplerini daha yüksek ses ile dile getirmeye başladılar. ‘Kutsal Aile’ ve ‘Sözde Namus’ tartışılmaya başlandı. Ve ‘muktedir’ rahatsız oldu. T.C Devleti tek bir imza ile İstanbul Sözleşmesi’ni 19 Mart 2021 günü feshetti.

Bu karar 1 Temmuz 2021 günü yürürlüğe girecek. Biz kadınlar, varlığımızı hedef alan, taleplerimizi, emeklerimizi, mücadelemizi, ödediğimiz bedelleri ‘yok’ sayan bu ‘fesih’ kararını kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, sözleşme hükümleri geçerlidir. Sonuna kadar, İstanbul Sözleşmesine sahip çıkacağımızı, tüm kamuoyuna yüksek sesle duyurmak istiyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu