Güncel

İHD: 33 Düş Yolcusunu unutma, unutturma

İHD İstanbul Şubesi, Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 düş yolcusu için "Adalet sağlanana kadar Suruç davasının takipçisiyiz" başlığı ile açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Suruç katliamını hazırlayanların katilleri korumaya devam ettiğine dikkat çekti, “Düş yolcuları bu defa da ‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ talebi ile yollarda” denildi.

Suruç katliamının ardından soruşturma dosyasında gizlilik kararı alındığını, avukatların dosyaya sundukları dilekçelerle katillere ve bağlantılarına ilişkin bilgilerin savcılık tarafından dikkate alınmadığını kaydeden İHD, 3 ay geçmeden 10 Ekim’de Ankara Gar katliamı yaşandığını hatırlatarak, Suruç katliamı avukatlarının savcıya verdikleri bilgilerin gerçeği yansıttığının acı bir şekilde kanıtlandığını belirtti.

Suruç katliamının faillerinin devlet bağlantılarına yer verilmediğine dikkat çeken İHD açıklamasında şu hatırlatmalar yapıldı: “Oysa; katliamının faili Abdurrahman Alagöz hakkındaki ‘terör nitelikli aranan şahıs’ kaydının, saldırıdan bir ay kadar önce, 16 Haziran’da Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne ulaşmasına rağmen önlem alınmaması ve patlamadan hemen önce emniyetin güvenlik tedbirlerini geri çekmiş olmasına bağlı olarak; bu saldırıda devletin sorumluluğuna dair ciddi işaretler vardı.

Nitekim, olay günü Amara Kültür Merkezi civarında görevli ekibin sorumlusu komiser, katliamdan yaklaşık 2 yıl sonra Çağlayan adliyesinde alınan ifadesi sırasında ailelerden özür dilemiş ve canlı bomba olarak polis kayıtlarında aranan bir şahsın yakalanmadan bu saldırıyı gerçekleştirmesinde emniyetin kasta işaret eden zaaflarını ve kimlerin sorumluluğu olduğunu anlatmış, olayda Adıyaman, Antep, Urfa istihbarat birimlerinin ve MİT’in sorumluluğuna dikkat çekmiş, sorumluları ekip ekip, isim isim saymıştı.”

Suruç katliamı davasını sürüncemede bırakan devletin, düş yolcularını cezalandırmanın peşinde olduğu kaydedilen açıklamada, “Katliamın 5. yıl dönümünde, katledildikleri yerde, ailelerinin ellerindeki fotoğraflarını parçalayacak kadar korkuyor düş yolcularından. Ama tüm baskılara rağmen Suruç Aileleri ve Suruç gönüllüleri mücadelelerinden vazgeçmedi. Bu gün de ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ diyerek mücadelelerini sürdürüyorlar” denildi.

İHD açıklamasında 29 Eylül günü davanın 20.  duruşmasının görüleceği bilgisi paylaşıldı, “Adalet sağlanana kadar bizler de bu davanın takipçisi olacağız. Suruç katliamını ve 33 düş yolcusunu unutmayacağız, unutturmayacağız” diye kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu