Güncel

İfade Özgürlüğü Derneği’nin web sitesine erişim engeli

Henüz 6 gün önce oluşturulan İfade Özgürlüğü Derneği'nin web sitesine erişim engeli geldi.

Derneğin henüz kurulan web sitesine bir içeriğin, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 10 Aralık 2020 tarih ve 2020/9347 sayılı kararı ile erişime engellendi ve silindi.

İfade Özgürlüğü Derneği’nin web sayfasına gelen erişim engeliyle ilgili olarak Bilişim Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “EngelliWeb Projesi kapsamında hem gündelik olarak Twitter hesabından hem de yıllık raporlarla uzun zamandır kamuoyunu Türkiye’deki erişim engelleme ve internet sansür uygulamaları hakkında bilgilendirmekteydi ve tek referans kaynak olduğu söylenebilir. 6 gün önce ise İfade Özgürlüğü Derneği oluşturuldu ve daha önceden Twitter üzerinden paylaşılan sansür haberleri de web sitemizde yayınlanmaya başladı. Web sitesi aktif hale geldikten 6 gün sonra Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 10 Aralık 2020 tarih ve 2020/9347 sayılı kararı ile web sitemizde yayınlanan bir duyurumuz hem erişime engellendi hem de Hakimlik tarafından bu haberin çıkarılmasına karar verildi.

Biz sansür haberlerini kamuoyu ile paylaşıyoruz ve dolayısıyla sansürün duyurulması da sansürlenmiş oldu ve birden bire kendi çalışma alanımızın konusu haline geldik. Karara gelecek hafta başında itiraz edilecek ve gerekirse de Anayasa Mahkemesi’ne konu taşınacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), 2017 yılında Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğü hakkını korumak ve teşvik etmek için içinde uzman hukukçular, akademisyenler ve insan hakları alanında çalışan uzmanlar tarafından kuruldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu