Dünya

Hollanda: Erdoğan propagandası kamu düzeni için tehdit

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye’de seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağının açıklanması ardından, Erdoğan ve AKP’lilerin Hollanda’da kampanya yürütmesini, “kamu düzeni için tehdit oluşturuyor” olarak değerlendirdi.

 

H. Merkezi: Hollanda Başbakan Mark Rutte, AKP’lilerin kampanya talebi için “istenmeyen bir durum” ifadesini kullandı.

Cuma günü bakanlar kurulu toplantısının ardından soruları yanıtlayan Rutte, Nisan 2017’de anayasa referandumu öncesi yürütülen kampanyada olduğu gibi, 24 Haziran seçimlerinde de Türk hükümet üyelerini Hollanda’da görmek istemediklerini belirtti.

2017 Mart’ında olduğu gibi bunun da kamu düzenini bozacağını vurgulayan Rutte, Hollanda’daki Türkiye kökenli seçmenlere baskı uygulanmasını da önlemek istediklerini kaydetti. Rutte, “Dışarıdan sorun ithal etmek istemiyoruz” diye ekledi.

Türkiye’de gelişmelerden dolayı kaygılı olduğunu da ifade eden Rutte, “Türkiye, demokratik gelişmeler konusunda yanlış yolda” diye belirtti. Hollanda, AKP hükümeti yetkililerinin geçen yıl Mart ayında anayasa değişikliği referandumu için propaganda çalışmaları yapmasına izin vermemişti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “istenmeyen kişi” ilan edilerek polis eşliğinde sınır dışına çıkarılırken, 11 Mart günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’un uçağına iniş izni verilmemişti. Daha sonra da iki ülke arasında diplomatik kriz yaşandı.

 

Avusturya: izin vermeyeceğiz

Erdoğan propagandasının engelleneceğine ilişkin ilk acıkama Avusturya’dan geldi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, hafta içinde yaptığı açıklamada “Erdoğan hükümeti yıllardır Avrupa’daki Türk kökenli topluluklardan yararlanmaya çalışıyor” dedi. Muhafazakar ve aşırı sağcı bir koalisyon hükümetinin başında olan Kurz, “Avusturya’da Türk seçim kampanyasının varlığı istenmiyor ve bundan dolayı izin vermeyeceğiz” diye ekledi.

 

Türkiye’den sorun ithal etmek istemiyorlar

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de yabancı siyasetçilerin Almanya’da propaganda yapmasını engelleyen yasaya dikkat çekerek, dolaylı bir şekilde Erdoğan mitinglerine izin vermeyecekleri mesajını verdi. Yetkili, söz konusu yasanın sadece Türkiye’yi değil, Avrupa Birliği üyesi dışındaki bütün ülkeleri kapsadığına dikkat çekti. Aralarında iktidar ortağı Hıristiyan Birlik Partisi (CDU)’nun da olduğu birçok siyasi parti “Türkiye’den sorun ithal edilmemesi” çağrısında bulundu.

Avusturya, Hollanda ve Almanya, AKP hükümeti yetkililerinin Nisan 2017’deki referandum kampanyasını yürütmelerine de izin vermemişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu