DünyaGüncel

Hindistan’da yargısız infazın gerekçesi: Maoist’ti!

Bastar bölgesinde 18 yaşında genç bir kadının polis tarafından kaçırılıp ormana götürüldükten sonra, önce toplu cinsel saldırıya uğradığı, daha sonra ise vahşice katledildiği açıklandı.

Hindistan’ın Chhattisgarh eyaletine bağlı Bastar bölgesinde 18 yaşında kabile üyesi bir genç kadının polis tarafından kaçırılıp ormana götürüldükten sonra, önce toplu cinsel saldırıya uğradığı, daha sonra ise vahşice katledildiği açıklandı.

Katledilen Payke Veko’nun annesi Sukki Veko ile akrabası avukat ve aktivist Bela Bhatiya tarafından yazılan ve Bijapur’un Nelasnar polis karakoluna gönderilen şikayet dilekçesinde, Bölge Koruma Muhafızları’nın (DRG) 30 Mayıs gecesi evlerini bastıkları, aile üyelerini tehdit ederek kızlarını zorla evden çıkardıkları ve resmî araca bindirerek Dantewada ormanına götürdükleri kaydedildi. Genç kadının Hindistan basınına konuşan annesi, güvenlik güçlerini yarım kilometre kadar takip ettiklerini, ancak ormana giren araçların izini kaybettiklerini vurguladı.

Ertesi gün yol üstündeki insanlarla konuştuklarını ve polisin gece plastiğe sarılı bir yük taşıdığına şahit olan görgü tanıklarına ulaştıklarını belirten anne; kızının kendilerine gösterilen cesedinin fiziksel istismar izleriyle kaplı olduğunu ve parmakları, göğüsleri ve uyluk bölgesinde kesikler bulunduğunu ifade etti. Maktulün annesi, ayrıca, kızını kaçıran bazı güvenlik görevlilerini teşhis ettiğini de açıkladı. Yine komşu köyde ikamet eden bir kadın da DRG personeli ve diğer altı kişiyi teşhis ettiğini iddia etti.

Yetkilerden ise, tecavüz ve yargısız infaz suçlamalarına dair yapılan açıklamada Payke Veko’nun masum olmadığı, 31 Mayıs günü Maoist gerillalarla yaşanan bir çatışmada öldürüldüğü ve cesedinin silah ve patlayıcılarla birlikte güvenlik güçleri tarafından çatışma sonrasında ele geçirildiği iddia edildi. Polisin iddialarını yalanlayan Chingi Köyü muhtarı Ram Lal Netam ise, genç kadının yıllardır ailesiyle birlikte yaşadığını, 10 Haziran’da düğünü olduğunu, annesiyle birlikte uyuduğu sırada polis baskınıyla evden alındığını ve olay yerinde herhangi bir silah bulunmadığını söyledi.

Hindistan’da kolluk kuvvetleri, özellikle Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’e bağlı savaşan Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu’nun (HKGO) etkili olduğu kırsal bölgelerde, kabilelere ve köylülere sık sık şiddet uygulamakla ve toplu tecavüzlere karışmakla suçlanıyor. Devlet görevlilerinin, kötü muameleye maruz bıraktıkları veya infaz ettikleri kişileri Maoist olmakla itham etmeleri yaygın bir durum. Polisin Bastar bölgesinde kabile üyesi onlarca kadına tecavüz ettiği ve fiziksel şiddet uyguladığı, geçmiş yıllarda Hindistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’nun yayımladığı raporlara da yansımıştı.

Kaynak: https://www.thequint.com/news/india/chhattisgarh-bastar-girl-killed-by-drg-not-a-maoist-say-family

(Photo Courtesy: Vishnukant Tiwari)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu