DünyaGüncel

Hindistan: Maoist Gerillalardan Eylemler

Hindistan’ın Chhattisgarh Eyaleti Narayanpur bölgesinde Hindistan Komünist Partisi (Maoist)’e bağlı Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu (HKGO) gerillalarının Salı günü gerçekleştirdiği El Yapımı Patlayıcı saldırısında 3 asker öldü.

Kaynaklara göre, Maoist gerillaların hedefi olan otobüste yaklaşık 24 asker vardı ve olaydan sonra çok sayıda kişi ağır şekilde yaralandı. Ayrıca ölü sayısının artma ihtimali de var. Kurtarma operasyonları şu anda ITBP personelinin noktaya ulaşmasıyla devam ediyor.

Yapılan açıklamada; “Narayanpur bölgesinde Naksalistler tarafından tetiklenen IED patlamasında Üç Bölge Yedek Muhafız (DRG) askeri hayatını kaybetti ve birkaç kişi yaralandı; ayrıntılar bekleniyor,” denildi.

Chhattisgarh Eyaleti’nin Bijapur Bölgesi’nde Maoist gerillalar bir polis memurunu cezalandırdığı açıklandı.

Polis Genel Müfettişi (Bastar Range) Sundarraj P, Polis Memuru Sannu Punem’in cumartesi akşamı Bhairmgarh polis karakolu sınırlarındaki Pondum köyünde Maoist gerillalar tarafından alıkonulduğunu açıkladı.

Polis müfettişi polisin cesedinin pazar sabahı Keşkutul köyü yakınlarındaki bir derenin yakınında bulunduğunu ve bölgedeki Gangaloor karakolunda görevlendirilen Punem’in, izinli olduğunu, Raipur’a yaklaşık 450 km uzaklıkta bulunan Pondum’a gittiğini açıkladı.

Bölgede bir arama operasyonu başlatıldı.

Öte yandan bir Maoist’in, geçtiğimiz hafta Chhattisgarh’ın Bijapur bölgesinde güvenlik güçlerini hedef alan bir yola yerleştirdiği el yapımı bir patlayıcı cihazın (IED) kazayla patlaması sonucu ölümsüzleştiği ileriye sürüldü.

Ölümsüzleşen Maoist’in Sunil Padam adlı bir Maoist milis komutanı olduğu iddia edildi. Kaynaklara göre, ilçenin Bechapal-Hurepal köylerinin yakınına patlayıcı yerleştirmekle meşguldü.

“Bir yetkili PTI’ye verdiği demeçte, Maoistlerin Bhairamgarh bölgesi komitesinde aktif olan Padam’ın, EYP’lerin yerleştirilmesinde uzman olduğu bildirildi” dedi. Kaynak: https://dailypioneer.com/2021/state-editions/maoists-abduct–kill-policeman-in-bijapur.html ve https://www.republicworld.com/india-news/general-news/chhattisgarh-3-jawans-martyred-in-ied-blast-triggered-by-maoists-in-narayanpur.htm

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu