Güncel

HHB: Hasta tutsak Ali Osman Köse’nin tedavi hakkı engelleniyor

Hasta tutsak Ali Osman Köse'nin durumuna ilişkin açıklama yapan HHB, "Yoğunluk ve doluluk gerekçe gösterilerek ameliyat tarihi verilmiyor” dedi

Halkın Hukuk Bürosu, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan müvekkilleri hasta tutsak Ali Osman Köse’nin tedavi hakkının engellendiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Halkın Hukuk Bürosu, “Müvekkilimiz Ali Osman KÖSE’nin böbreğinde bulunan 9 cm’lik kistin alınması gerekiyor. Ancak muayene edildiği Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğunluk nedeniyle ameliyat tarihi belirlenemiyor” ifadelerini kullandı.

Kovid nedeniyle ameliyat tarihi verilmiyor

Halkın Hukuk Bürosu, yaptığı açıklamanın devamında Köse’nin böbreğinin 12 cm olduğunu ve bunun 9 cm’nin kanserli kitleden oluştuğunu belirterek, “Kanserli kitlenin daha da yayılmadan, büyüyerek diğer böbreğine baskı yapmadan alınması gerekli aksi halde kanserli kitle diğer organlara da yayılacak. Durumun bu kadar acil olmasına rağmen COVID nedeniyle yaşanan yoğunluk ve doluluk gerekçe gösterilerek ameliyat tarihi verilmiyor.” dedi.

HHB yaptığı açıklamanın devamında Ali Osman Köse’nin tedavi için tahliye edilmesi gerektiğini ancak bunun bugüne kadar Tekirdağ 1. İnfaz Hakimliği ve AYM’ye yapılan başvurularda sağlık durumu gözetilmeden reddedildiği bilgisini paylaşarak, “Ali Osman Köse’nin tedavi-sağlık hakkı tutuklu bulunuyor olması nedeniyle devletin denetimi altındadır. Doluluk, yoğunluk gibi gerekçeler karşısında müvekkilin başka bir sağlık kuruluşuna başvurma olanağı bulunmamaktadır. Kaldı ki, bağımsız hekimler tarafından muayene edilmesi için yapılan başvuru reddedilmiştir. Ali Osman Köse’nin tedavi edilebilmesi için tahliyesi zorunludur.” ifadelerine yer verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu