Kadın

“Hem E.A hemde Lice’ nin sorumlusu başbakandır”

İstanbul: BDP İstanbul Kadın Meclisi, Bingöl’de 16 yaşındaki E.A’nın aralarında askerlerin de bulunduğu 8 kişinin cinsel istismarına maruz kalmasını ve Lice’de karakol yapımını protesto eden halkın üzerine askerlerce ateş açılmasını protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde biraraya geldi.

Eylemde; “Taciz tecavüz zihniyetiyle yürütülen sisteme hayır” pankartı ile “Lice’nin hesabı sorulacak”, “Diren Lice kadınlar seninle”, “Güvenlik güçlerinin güvenli tecavüzlerine son” dövizlerinin açıldığı eylemde “Katil devlet hesap verecek”, “Jin jiyan azadî”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek”, sloganları atıldı.

Ardından açıklama okundu. Açıklamayı BDP İstanbul Kadın Meclisi üyesi Hatice Seviptekin okudu.
Kolçak’ın ardından BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel bir konuşma yaptı. Lice’de askerlerin halka ateş açması sonucu Medeni Yıldırım’ın katledilmesi olayının eklendiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Bütün bunlar devletin Kürdistan’da barış sürecine yaklaşımdır. Bu Kürtlerin onurunu kırma dayatmasıdır. O yüzden Lice’de halka ateş edildi.” Devletin tutumunun derhal değişmesi gerektiğini belirten Tuncel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hem E.A. hem de Lice’deki olayın sorumlusu olduğunu belirterek, “Başbakan ‘ben tecavüzcüyü, polisimi, askerimi korurum’ diyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu