Güncel

HDP’den birçok kentte ölüm orucuna dikkat çekmek için eylem!

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik İmralı Tecridine karşı 4 farklı hapishanede 15 tutsağın başlattığı ölüm orucuna dikkat çeken HDP il örgütleri, AKP iktidarını sorunun çözümü için adım atmaya çağırdı.

“Tecrit kaybedecek, Özgürlük kazanacak”

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre,Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep İl Örgütü, parti binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamanın yapıldığı salona “Tecrit kaybedecek, Özgürlük kazanacak” pankart asılırken, açıklamaya DBP, SYKP, Yeşiller Sol Parti, 78’liler Antep Meclisi ve Barış Annelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamayı yapan HDP İl Eşbaşkanı Sultan Bayındır, insanların birer birer erimesini, sağlık ve yaşamlarında geri dönülmez tahribatların olmasını engellemenin mümkün olduğunu belirterek, hem ulusal hem de uluslararası hukuka göre tecrit uygulamasının insan hakları açısından açık bir ihlal olduğunu belirten Bayındır, 20 yıldır İmralı’da tutulan Öcalan’ın 8 yıldır avukat görüşünün engellendiğini, Ekim 2014 tarihinden bu yana da ailesiyle 2 defa görüştürüldüğünü hatırlattı.

“AKP-MHP iktidarı ü,ç maymunu oynuyor!”

HDP Van İl Örgütü ve 13 ilçe örgütü yaptıkları basın toplantısıyla, ölüm orucu eylemlerine dikkat çekti.

İl binasında yapılan basın açıklamasında, “Bilindiği üzere tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in ‘Tecrit politikalarına son verilmesi’ talebiyle 7 Kasım 2018 tarihinde başlattığı açlık grevinin ardından açlık grevleri 7 bin siyasi tutsağın da katılımıyla tüm cezaevlerine yayıldı.

Sayın Leyla Güven’in 174 gün önce başlattığı ve daha sonra tüm özgürlük mahkumlarının katıldığı açlık grevinde eylemcilerin talebi, bütün cezaevlerinde yaşanan tecrit, izolasyon politikalarına son verilerek Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli olarak görüştürülmesidir. Ancak mevcut AKP-MHP iktidarı bu hukuki talebe rağmen açlık grevlerine karşı üç maymunu oynuyor. Adeta, gözler kör, kulaklar sağır olmuştur” denildi.

Açıklama, atılan ‘Bijî Berxwêdanan zindanan” sloganlarıyla son buldu.

Öte yandan Van’ın tüm ilçelerinde aynı basın metni okunarak açıklamalar yapıldı.

“Leyla’ya ses ver! Hayata”

HDP Mersin İl Örgütü de, il binalarında basın toplantısı düzenledi. HDP İl Eş Başkanı Zelal Önen, açlık grevlerinin kritik aşamaya geldiğini ve talebin yasal olduğunu hatırlatarak, hükümetin açlık grevlerini toplumdan sakladığını söyledi.

HDP Akdeniz İlçe Örgütü ise, ilçe binasında “Leyla’ya ses ver! Hayata” pankartı açarak açıklama yaptı.

Açıklamayı HDP İlçe Eşbaşkanı Abdulselam Kutlu yaptı. Kutlu, ölümlerin yaşanmaması için hükümeti derhal adım atmaya çağırdı.

“Meclis harekete geçmelidir” 

HDP Adana İl Örgütü de, il binasında açıklama yaptı. “Tecrit insanlık suçudur. Tecrit kaldırılsın. Ölümler yaşanmasın” pankartının açıldığı açıklamayı HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Mahsun Eriğ yaptı. Eriğ açıklamada,“Meclis harekete geçmelidir aksi taktirde ölüm oruçlarının sonu acıyla biter. Tecridin kalkması için adım atmalıdırlar. Demokrasi güçlerini de büyük bir hak ihlali olan bur duruma müdahale etmeye çağırıyoruz” diyerek kamuoyuna seslendi.

HDP Ceyhan İlçe örgütü de ilçe binasında “Leyla Güven haklıdır tecrit kalkmalıdır” pankartı açarak açıklama yaptı.

HDP İskenderun İlçe Örgütü de binaların tutukluların durumuna dikkat çekerek, hükümeti adım atmaya çağırdı.

“Devlet yetkililerini acil olarak göreve çağıyoruz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, açlık grevlerine karşı Konak ilçesinde bulunan Eski Sümerbank önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Açıklamaya Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) İzmir Şubesi üyeleri ve Barış Anneleri katıldı.

Açıklamanın yapılacağı alana beyaz tülbentleriyle gelen yaklaşık 10 tutsak annesi onlarca polis, TOMA ve çevik kuvvet tarafından ablukaya alındı. Polisler anneleri zorla alandan uzaklaştırdı. Annelere hakaret eden polis, “Buradan ayrılmazsanız hepinizi gözaltı araçlarına alırız” diyerek tehdit etti. Anneler polislere rağmen il binasına kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

HDP İl eşbaşkanı Besriye Tekgür ve Kadir Baydur ile tutuklu aileleri il binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada konuşan Kadir Baydur, polisin dü,şmanca tavrını kınayarak şöyle konuştu:

“Gelinen kritik aşamada açlık grevi yapan binlerce siyasi tutsağın sesine ses olmak ve AKP iktidarının sessizliğini ve duyarsızlığını protesto etmek amacıyla milletvekillerimiz bugün, şu sıralarda Türkiye Büyük Meclisi Genel Kurulu’nda oturma eylemi yapacaklardır. Biz de HDP İzmir İl Örgütü olarak, milletvekillerimizin Mecliste yaptıkları oturma ve nöbet eylemine buradan destek veriyor, AKP iktidarının duyarsızlığını protesto ediyoruz. Ayrıca tüm kademelerindeki devlet yetkililerini acil olarak göreve çağıyoruz”(Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu