Güncel

HDP milletvekilleri Deniz’leri mezarı başında andı

HDP milletvekilleri, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ı, idam edilmelerinin yıldönümünde mezarları başında andı.

HDP Milletvekilleri Murat Çepni, Kemal Bülbül ve Erol Katırcıoğlu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 49. yılında mezarı başında andı.

Karşıyaka Mezarlığı’ndaki anmada mezara karanfil bırakıldı. Ardından konuşan HDP milletvekili Kemal Bülbül, salgın dolayısıyla kitlesel bir anma gerçekleştiremediklerini söyledi. Üç Fidan’ın özgürlük ve adalet için can verdiklerini ifade eden Bülbül,

“Onlar, Türkiye devrimci ve demokratik hareketine öncülük yaptılar. 6 Mayıs şafağında idama giderken Deniz, ‘Türkiye halklarının Türk ve Kürt halklarının kardeşliği ve eşitliği için bu mücadeleyi yaptık’ demişti. Yine Nurhak Dağları’na gitmeleri ve Hakkari’de Gençlik Köprüsü yapmaları, halklar arasındaki diyaloğu, birliği, ortak mücadeleyi ve eşitliği ne kadar önemsediklerinin göstergesidir” diye konuştu.

Bülbül, “Onlar özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin filizlenen fidanlarıydı. Fidan yaşlarında inandıkları değer uğruna can verdiler” dedi. Üç Fidan’ın inandıkları değerler ve yaşanılabilir bir Türkiye için yaşamlarını feda ettiğini söyleyen Bülbül, “Biz de yaşanabilir Türkiye mücadelesinin sözünü veriyoruz” ifadesini kullandı.

HDP Milletvekili Murat Çepni ise “Katledilişlerinin yıldönümünde Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bugün hala onların açtığı yolda yürüyoruz. Bugün hala çocuklara Deniz ismi veriliyor, Mahir ismi veriliyor, İbo ismi veriliyor. Bugün nerede bir isyan varsa orada Deniz var, Yusuf var, Hüseyin var. Onların düşleri dün gibi aydınlık. Onların açtıkları yok dün gibi kararlıca yürünüyor. Birkez daha onlara verdiğimiz sözleri yineliyoruz: Düşlerini mutlaka gerçek kılacağız” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu