GüncelManşet

HDP milletvekili Beştaş’tan Özgür Gelecek’e ilişkin soru önergesi

H. Merkezi: HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, geçtiğimiz günlerde İstanbul merkezli yapılan eş zamanlı polis operasyonunda gözaltına alınanlar arasında olan Özgür Gelecek gazetesi çalışanlarının evlerine yapılan baskın ve gözaltılara ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a soru önergesi sundu.

26 Nisan günü Özgür Gelecek gazetesi çalışanları Rahime Karvar, Sevil Doğan ve Tufan Çiçek’in de aralarında bulunduğu 24 kişinin evlerine polis tarafından eş zamanlı operasyon düzenlenmiş; gözaltına alınanlardan 4’ü tutuklanırken 20 kişi serbest bırakılmıştı. HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, yaşanan operasyon, gözaltı ve tutuklamalara ilişkin sunduğu soru önergesinde, düşünce kuruluşu Freedom House raporunda Türkiye’de basın özgürlüğüne dair yer verilen ifadeleri hatırlattı.

Freedom House’un Türkiye’yi ‘basın özgürlüğü olmayan ülkeler’ arasında saydığı, siyasi liderlerin kendi iktidarlarını artırabilmek için özgür medyayı susturmaya çalıştıkları ve Türkiye’nin basın özgürlüğünde son sıralamada yer aldığı 2016 Basın Özgürlüğü Raporu’nun açıklandığı bugünlerde, İstanbul’da bulunan Özgür Gelecek çalışanları ile okurlarının evlerine eş zamanlı baskın yapılmıştır” denilen soru önergesinde Özgür Gelecek gazetesi çalışanlarının İstanbul ve Erzurum’da kaldıkları evlerin basıldığı belirtildi. Gözaltına alınanlardan 4 kişinin tutuklandığının ifade edildiği önergede Adalet Bakanı’na şu sorular soruldu:

“- Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve Devlet Büyüklerine Hakaret’in düzenlendiği kanunun basın çalışanlarını cezalandırılmak için kullanıldığı iddiası doğru mudur?

– Basın çalışanlarına yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları ile muhaliflerin susturulmaya çalışıldığı iddiasına ilişkin herhangi bir çalışma ve raporlama süreci işletilmiş midir?

– Gözaltına alınan ve tutuklanan basın emekçilerinin sayısı nedir?

– Ulusal güvenlik ve benzer suç iddiaları sebebiyle gözaltına alınan ve tutuklanan basın çalışanı sayısı kaçtır?

– Özellikle tüm ülke kamuoyunu ilgilendiren önemli olaylar sonrasında haberlere ve internete getirilen kısıtlamalar ile basın çalışanlarına getirilen yasaklara ilişkin hak ihlallerinin giderilmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu