Güncel

HDP; Kürt çocuklarına yönelen bu nefret iktidarın zihniyetinin sonucudur!

Nusaybin’de bir polisin, evlerinin önünde oynayan çocukları korkutmak için havaya ateş açtı. Ardından da küçük bir çocuğa saldıran polis için açığa alındığı söylendi. HDP ise duruma tepki göstererek sürecin takipçisi olacağını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin’in Nusaybin ilçesinde polis şiddetine uğrayan çocuğun ailesini aradı.

5-10 yaşlarındaki Kürt çocuklarına yönelik nefret kusan ve tepkilere neden olan görüntülerde polis tarafından korkutulan ve şiddete maruz kalan çocuğun babası Mehmet Erdal ile görüşen Sancar, dayanışma ve destek mesajlarını paylaştı.

Olayın 20 gündür üzerinin örtüldüğünü ve görüntüler ortaya çıktıktan sonra Valilik ve Emniyetin apar topar olayı örtbas etmeye yönelik açıklama yaptığının altını çizen Sancar, “Ancak açıklamalarda çocuklar için ‘taş attılar’ denilerek bu nefret ve saldırı gerekçelendirilmeye çalışılıyor. Açıklamayı yapanlar saldırıya ortak olduklarını ortaya koyuyorlar. Bu yaşta bir çocuğun taş atmış olması böyle bir nefrete ve saldırıya gerekçe yapılamaz, bu yaşta bir çocuğun taş atması bir serçenin kanadını bile incitemez” ifadelerini kullandı.

Sancar, saldırının çocuklara yönelik olduğu kadar Kürt kimliğine yönelik olduğunun da altını çizerek,

“Kürt coğrafyasında kolluk güçlerindeki nefretin bu kadar körüklenmesine ve yayılmasına neden olan zihniyet bu iktidarın zihniyetidir. Bu nefret, gücünü bu iktidarın zihniyetinden alıyor. Bu nefret hali özellikle Kürt coğrafyasına ve çocuklarına yöneliyor. Bütün çocuklara ama özellikle Kürt çocuklarına yönelik bu nefretin ortadan kaldırılması için HDP bütün gücüyle mücadeleyi yükseltmeye kararlıdır ve bu HDP’nin varlık gerekçesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Baba Erdal ise olay hakkında Sancar’a bilgi vererek çocuğun saldırıdan sonra çok korktuğunu ve günlerce titrediğini anlatarak, duyarlılık gösteren herkese ve kamuoyuna teşekkür etti. Baba Erdal, bölgede sıradanlaşan bu nefretin ve saldırıların son bulmasını istedi.

Polisin açığa alındığı iddiası

24 Nisan Cuma günü Mardin’de sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması sırasında, Nusaybin ilçesine bağlı Fırat Mahallesi’nde “devriye görevindeki” polisin, Toplu Konut 7. Etap’a girerek bahçedeki çocukları kovaladığı görüntüler ortaya çıktı.

Mahalle sakinlerinin çektiği görüntülerde, polis, bağırışların yanı sıra havaya ateş açarak, bahçeye çıkan çocukları kovaladığı görülüyor.

Polisin ateş açmasının etkisiyle çocuklar korkuyla binalara kaçarken, zihinsel engelli olduğu belirtilen 8 yaşındaki bir çocuğun kolundan tutularak zorla götürülmek istendiği de kameralara yansıyor.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu