Kadın

HDP Kadın Meclisi’nden “Medyada Cinsiyetçilik” çalıştayı

H. Merkezi: HDP Kadın Meclisi, “Medyada cinsiyetçilik, militarizm, milliyetçilik” başlıklı çalıştayı 14 Ekim günü İstanbul’da düzenleyecek.

HDP Kadın Meclisi tarafından Taksim Hill Otel’de düzenlenecek  “Böyle gitmez, kadınlar izin vermez” kampanyası kapsamında daha önce duyurduğu çalıştayların ikincisini olarak gerçekleştirecek.

“Medyada cinsiyetçilik” konulu çalıştay duyurusu HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca tarafından duyruldu.

“Cinsiyetçilik, ayrımcılık, nefret söylemi, şiddet ve militarizm hayatımızın her alanını kuşatıyor. Kadınlar her gün erkek şiddetine maruz kalıyor, yaralanıyor, katlediliyor. Çocuklar üzerinde şiddet ve taciz artıyor. Suriye’deki savaş nedeniyle gelenler nefret suçlarıyla karşı karşıya…” şeklinde devam eden açıklamada medyanın cinsiyetçi dilinin kadınların ses ve alanlarını daraltığı belirtildi.

“Medyada yerimizi, sesimizi, sözümüzü genişletebilecek yol ve yöntemleri aramak istiyoruz”

Besime Gonca’nın yaptığı duyurunun devamında; “Televizyon dizilerinden haberlere medyada şiddetin, militarizmin, savaşın dili nedeniyle sesimiz, sözümüz, eşit, özgür, barış içinde bir yaşam tahayyülümüz duyulmaz oluyor. Bir yandan da kadınların medyadaki yeri, temsili gittikçe daraltılıyor.

Biz kadınlar bu gidişata izin verecek miyiz? Böyle gitmez diyecek miyiz? Nasıl?

Sizlerle 14 Ekim Cumartesi günü İstanbul Taksim Hill Otel’de bütün bunları hep birlikte tartışmak ve kadınlar olarak bu gidişata dur diyebilecek, medyada yerimizi, sesimizi, sözümüzü genişletebilecek yol ve yöntemleri aramak istiyoruz” şeklinde sözlerle çalıştaya çağrı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu