GüncelManşet

HDP bileşeni kurum temsilcileri gözaltına alındı

İstanbul: HDP 3 Kongresi öncesi, bileşeni siyasi parti ve kurum temsilcileri gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 11 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilecek 3. Büyük Olağan Kongresi öncesi baskı ve saldırılar bugün de devam ediyor. HDP’nin bileşeni olan birçok siyasi parti ve kurum temsilcisi, bu sabah evlerine düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Edinilen bilgilere göre şu ana kadar, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu,  Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eşsözcüsü Kezban Konukçu, Sol Yeşil Parti Eş Başkanları Naci Sönmez ve Eylem Tuncaeli, ESP Genel Başkan Vekili ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi ile Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya’nın İstanbul’daki adreslerine düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındıkları bilgisine ulaşıldı.

 

Koçyiğit hakkında da gözaltı kararı

Yine HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit’in de, İzmir Menemen’deki evine polis baskını yapıldığı öğrenildi. Koçyiğit’in olmadığı evde, polisler tarafından eşine yapılan bilgilendirmeye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Koçyiğit’in de aralarında olduğu 12 isim hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. Ardından yapılan arama, evdeki bilgisayar ve telefon gibi teknik cihazlara el konuldu.

 

Piroğlu serbest bırakıldı

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu serbest bırakıldı. Sabah İstanbul Kadıköy’deki evinden gözaltına alınan Piroğlu, Hasanpaşa Karakolu’ndaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

 

DBP Genel Başkan Yardımcısı Özdemir de gözaltında

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir ise, Diyarbakır’daki DBP Genel Merkez irtibat bürosuna geldiği sırada polislerce gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu