Güncel

(foto) HDP Avcılar’da Seçim Bürosu Açtı

 

İstanbul: Yerel Seçimler yaklaşırken HDP’nin de seçim çalışmaları hız kazandı. 19 Şubat günü, Avcılar Deniz Köşkler Mahallesinde seçim bürosu açtı.

HDP İstanbul Büyükşehir belediyesi Eşbaşkan adayı Pınar Aydınlar, HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel, HDP Avcılar Belediyesi Eşbaşkan adayları Zehra Şahin ve Seyithan Ulutaş’ın ve Partizan temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen seçim bürosu açılışı,  devrim ve demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Şehît Namirin” sloganlarıyla sona eren saygı duruşunun ardından söz alan Zehra Şahin Gezi’de Lice’de hayatını kaybedenlere değinerek onları yaşatmanın yolunun mücadeleyi yükseltmek olduğunu ifade etti. HDP’nin hırsızlığa, yolsuzluğa karşı tek alternatif olduğunu belirten Şahin, Greif işçilerinin direnişini de selamladı.

Konuşmasında “Gezi’de ve Lice’de kaybettiklerimize sözümüz var. Mücadeleyi yükseltmek ve zaferle onları yaşatmak zorundayız. İnsanlar bizimle beraber demokrasiyi görecek. Hırsızlığa, yolsuzluğa karşı HDP tek alternatiftir” sözlerine yer veren Şahin’in ardından ise Seyithan Ulutaş Kürtçe bir konuşma yaptı. Konuşmasında, çözümün merkezi iktidarda aranmaması gerektiğini belirten Ulutaş “HDP barışın ve birlikteliğin umududur” dedi.

 

AKP’nin hallerini halka anlatmak bizim görevimiz”

Avcılar adaylarının konuşmalarının ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise, Avcılar’ın sorunlarından bahsetti. Deprem yasası ile Avcılar halkının mağdur edildiğine değinen Tüzel, Avcılar’da yaşanan LGBTİ saldırılarından da bahsederek HDP’nin bunlara karşı da mücadele edeceğini belirtti.

AKP’nin muhalefet partilerine hep aynı şeylerden bahsediyorlar dediğini hatırlatan Levent Tüzel “AKP’nin kadın düşmanı, emek düşmanı, inanç düşmanı ve anadil düşmanı hallerini halka anlatmak bizim görevimiz” diyerek Kabataş olayı ve Malatya Kent Konseyi’nin afişlerinin AKP’nin kadın düşmanı hallerinin yansıması olduğunu belirtti. Levent Tüzel’in ardından ise BDP İstanbul İl Başkanı Emrullah Bingöl Kürtçe bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“An azadî an azadî diyoruz”

Daha sonra ise HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Pınar Aydınlar söz aldı. Konuşmasında egemenlerin kadınlar üzerinden çirkin bir siyasal tarz izlediğinin altını çizerek “Bunu kadına biçilen temsiliyet hakkından da anlayabiliriz. Biz %50 kadın kotasıyla göğün yarısı erkekse yarısı da kadındırdiyoruz. Varız ve var olacağız” dedi.

HDP’nin 40 küsür adayının hepsinin de şanlı bir tarihleri var. Barikatları tutuşturmaktan korkmayan, bedenlerini halkların özgürlüğü için siper etmekten korkmayan bir bileşen partisidir.” diyen Aydınlar egemenlerin halkların uyanışından korktuğunu vurguladı.

Clara Zetkin, Rosa Luxenburg, Sefagüller ve 3 Fidanın’ın mücadele geleneğini sahiplendiğini belirten Pınar Aydınlar, devletin Gezi İsyanı sürecinde elini tekrar kana buladığının altını çizdi.

Bizden önce gelen gelenekte önderlikleri ile bu gün yolumuzu açan ve halkların özgürlüğü, sınıfsız sömürüsüz bir dünya için bedel verenlerimizin önünde bir kez daha saygıyla eğilerek an azadî an azadî diyoruz” sözleriyle konuşmasını sonlandıran Pınar Aydınların ardından seçim bürosunun açılışına geçildi.

Mahallede yaşayan anaların kuşağı kesmesi ile gerçekleşen açılışın devamında ise kitle seçim bürosu önünde halaylar çektirirken, yerelden bir çok insan da adaylarla fotoğraf çekindi.

[widgetkit id=477]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu