GüncelManşet

HDP 1 Ekim’de meclis açılışına katılmayacak; “Figürana ortak olmayacağız”

H.Merkezi:  HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Meclisin açılış törenlere katılmayacaklarını belirterek, 1 Ekim’de grup olarak Edirne Hapishanesi önünde olacaklarını duyurdu.

“Figürana ortak olmayacağız” HDP Sözcüsü Osman Baydemir, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 1 Ekim günü Meclis açılışına katılmayacaklarını, o gün Edirne’de olacaklarını duyurdu.

Baydemir, toplantıda Meclisin açılış tarihi olan 1 Ekim Pazar günü diyerek, HDP Grubunun tüm üyeleriyle birlikte Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi önünde olacaklarını açıkladı.

Yargı milletin iradesinin adeta yok edilmesinin, tasfiye edilmesinin aracı haline dönüştürülmüş durumda. Nasıl ki adli yılın açılışında HDP törenlere gitmektense, onu meşrulaştırmaktansa AYM önünde Vicdan ve Adalet Nöbeti başlattı, TBMM yeni yasama yılı başladığında da orada değil, Edirne Cezaevi önünde olacaktır. Parlamentoya yönelik 4 Kasım darbesine dikkat çekmek, bu hukuksuzluğun üstünü örtülmesinin figüranı olmayacağız ve törenlere katılmayacağız. OHAL’in ortadan kaldırılması konusunda, barışın hakim olması konusunda etkin çabamızı sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuşan Baydemir Adli yıl açılış törenleri gününde Anayasa Mahkemesi önünde başlattıkları Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni hatırlattı.

Baydemir referandum için; “halkın iradesini selamlıyoruz”

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumuna ilişkin de konuşan Baydemir, “Güney Kürdistan’da gerçekleşen referandumun şeffaf bir şekilde gerçekleşmiş olması ve halkın iradesinin tecelli etmiş olmasını selamlıyoruz. Referandumun demokratik bir ortamda gerçekleşmiş olması Ortadoğu’da demokrasinin gelişmesine de ilham kaynağı olmuştur. Olması gereken Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Bağdat Yönetimi arasında sorunların diyalog yöntemi ile çözülmesi konusunda ön açıcı olmaktır ve halkın iradesinin tanınmasıdır” şeklinde konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu