EmekGüncel

HDK Emek komisyonu’ndan Kod-29 protestosu

HDK İstanbul Emek Meclisi, patronların salgını fırsata çevirerek, ücretsiz izin ve Kod 29 ile işçileri işten çıkarmalarına tepki göstererek, "Kod 29 uygulamasına karşı mücadeleyi yükseltelim" diye belirtildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Emek Meclisi, patronların salgını fırsata çevirmesi, ücretsiz izin ve işçilerin Kod 29 ile işten atılmasını Kadıköy Süreyya Operası önünde protesto etti.

“Pandemi fırsatçılığına, ücretsiz izin dayatmasına, Kod 29 uygulamasına karşı mücadeleyi yükseltelim” pankartının açıldığı eylemde “Direne direne kazanacağız”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” ve “İşten çıkarmalar yasaklansın” sloganları atıldı.

HDK Emek Meclisi Üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, patronların salgını fırsata çevirerek işçilerin kazanılmış haklarına saldırdığını söyledi. Saygılı, devletin ilgili kurumlarının ise yaşananları izlemekle yetindiğini ifade eden Saygılı, “Siyasi iktidar yeterli önlemleri almayarak, çalışma yaşamında yapması gereken denetimleri askıya alarak, yönetmelik ve kanunlara uymayan patronlara yaptırım uygulama gibi işlemleri yapmayarak emekçileri patronların insafına bırakıyor” dedi.

Covid-19 salgının başladığı günden bu yana AKP-MHP iktidarının halkın sağlığını değil sermayeyi korumaya yönelik önlemler aldığını vurgulayan Saygılı, işçilerin bir yandan hayatları bir yandan da haklarının elinden alındığını belirtti.

Saygılı, “Ücretsiz izin uygulaması ile emekçilerin maaşından kesilerek oluşturulan işsizlik fonundan karşılanıp ödenen aylık bin 168 lira net ücret ile milyonlar açlığa mahkûm edildi. Yine bu uygulamayla işçilerin kıdem, ihbar tazminatı hakları dondurulup emeklilik primleri ödenmeyerek emeklilik süreleri ertelendi” diye belirtti.

İşçilere dayatılan kölelik düzenine karşı memleketin dört bir yanında mücadele verildiğini belirten Saygılı, “Bu mücadele bir yandan mevcut kazanımlarımızı korumaya dönükken diğer yandan da ağırlaşan yaşam koşullarını düzeltmeye dönük bir mücadeledir. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Kölelik düzeni dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz, direneceğiz. İlgili kurumları da adım atmaya, kendi çıkardıkları kanun ve yönetmeliklerin uygulanması için görevlerini yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: ETHA”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu