Güncel

HDK; “1 Mayıs’ta direnişi büyütelim”

H.Merkezi: Halkların Demokratik Kongresi (HDK), emekçilerin Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs’a ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklama yapan HDK, “AKP/Saray iktidarının savaş ve yıkımına karşı halkların direnişinin yükseltildiği günlerde 1 Mayıs’a gidiyoruz” diyerek, şunları belirtti:

Emek, barış ve demokrasi güçleri büyük bir kuşatma altında. Savaşa ve sömürüye karşı çıkan işçiler, emekçiler gözaltılar, tutuklamalar ve şiddetle sindirilmeye çalışıyor. Sendikal hak ve özgürlükler gasp ediliyor. Grevler yasaklanıyor, kamu emekçileri keyfi soruşturmalar, sürgünler ve tutuklamalara uğruyor. Kadın işçiler torba yasalarla eve gönderiliyor. Her yeni güne ‘Müjde! diye yutturulmaya çalışılan bir saldırı politikasıyla uyanıyoruz. Özel istihdam büroları da, sahte taşeron yasaları da işçi ve emekçilere kölelik koşullarını dayatıyor. 

Aylardır Kürt coğrafyasında şehirler yakılıyor, sokağa çıkma yasakları uygulanıyor, ölü bedenler teşhir ediliyor, yaralı insanlar bodrumlarda imha ediliyor.”

 

“İnsanca yaşamı ve barışı ancak birlikte direnerek kazanabiliriz” 

Bugün barış ve ekmek aynı şeydir. Demokrasi ve güvence de… Faşizme karşı mücadele ile kölelik yasalarına karşı çıkmak aynı anlama geliyor… Kapitalist sömürü sistemine ve diktatörlük kurma heveslilerine karşı insanca çalışma koşullarını, insanca yaşamı ve barışı ancak birlikte direnerek kazanabiliriz”  

 

“Birlikteyiz, bir aradayız! Mutlaka kazanacağız”

Güvencesizliği yenmek için; Kölelik yasalarının geri çekilmesi için; taşeron çalışmanın yasaklanması, tüm taşeronların ayrımsız tamamının kadroya alınması için; kıdem hakkının gasp edilmesine karşı durmak için; kamu çalışanlarının iş güvencesini savunmak için; herkese güvenceli iş, insanca yaşayacak ücret ve çalışma koşulları, iş yerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği denetiminin işçilere ve sendikalara açılması için; kadınları eve kapatan, kadınlara eğreti işleri reva görenlere karşı emeğimizi, bedenimizi, özgürlüğümüzü savunmak için; ‘göçmen işçiler köle değildir’ demek için; çocuk işçiliğe son vermek için; doğamıza, kentimize sahip çıkmak için; inanç ve ifade özgürlüğü için; tüm Ortadoğu halklarının barışını, kardeşliğini savunmak için; yaşam hakkımıza sahip çıkmak için; savaşa, yıkıma, baskıya, yasaklamalara karşı direnişi ve dayanışmayı büyütmek için 1 Mayıs’ta alanlardayız.Birlikteyiz, bir aradayız! Mutlaka kazanacağız!”

HDK açıklamasının sonunda, “Kürt, Türk, Çerkes, Ermeni, Alevi, Sünni, kadın, erkek, LGBTİ; tüm işçileri, emekçileri bir arada omuz omuza olmaya, 1 Mayıs’ta dayanışmayı ve direnişi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu