Güncel

İHD İstanbul Şubesi, hasta tutsaklara kart attı

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, insan hakları haftası dolayısı ile hasta tutsaklara kart attı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 7-10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısı ile Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaparak, Beyoğlu Postanesi’nden hasta tutsaklara kart attı.

 

Hasta tutsaklar hemen serbest bırakılmalı ve tıbbi tedavileri sağlanmalı

İlk olarak sözü alan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Türkiye’de ceza infazına dair pek çok sorun olduğunu biliyoruz” dedi. Yoleri, en can yakıcı sorunların hapishanede ortaya çıktığına değinerek, hapishanedeki doluluk sorununa dikkat çekti. “Pek çok mahpus yatacak yer bulamıyor. Sırasıyla yani nöbetleşe uyuyor. Pek çok mahpus geceyi bir yatakta birden çok kişi yatarak geçiriyor. Bu durum sağlık sorunları yaratıyor ve var olan sağlık sorunlarını da daha ileri boyutlara taşıyor” diyen Yoleri, ortaya çıkan sağlık sorunlarının, tedavi haklarının da engellenmesiyle ölümcül hale gelebildiğine dikkat çekti.

İnsan hakları savunucuları olarak kapatılarak cezalandırmanın ilkel olduğunu vurgulayan Yoleri, bugün hapishanelerde bu kadar kişi olmasının iç hukukun ve uluslar arası hukukun ihlal edilmesi olduğunu söyledi.

Hapishanelerde 240’in üzerinde hasta mahpusun bulunduğunu belirten Yoleri, “İnsan hakları savunucuları olarak öncelikle hasta tutsakların hemen serbest bırakılmasını ve tıbbi tedavilerinin sağlanmasını istiyoruz. İnsan hakları haftası boyunca bunu dile getireceğiz” dedi.

 

Hasta tutsakların sesini bir kez daha duyurmak istedik

Yoleri’nin ardından THİV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe sözü alarak, “BM’nin söylediği gibi insanlık büyük bir felaket çağını yaşarken insan hakları için ayağa kalkmak elzemdir” dedi. Hasta tutsaklara karşı işkence için yıllardır mücadele ettiklerini belirten Efe, “Biz adeta mum gibi erimeye mahkum bırakılan hasta mahpuslar için çok uğraştık” diyerek, bu durumun devlet politikası olduğunu söyledi. Efe, “Bir kez daha hasta mahpusların serbest bırakılmasını isterken bir avuç umut, bir avuç gökyüzü, yeşil, çimen göndererek onların sesini bir kez daha duyurmak istedik” dedi.

Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “İnsan haklarıyla insandır”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atılmasını ardından Beyoğlu postanesine geçilerek hasta tutsaklara kart atıldı.

{gallery}ihdhasta-tutsaklara-kart-atti{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu