Dünya

HBDH’den Zürih’te panel: “Mehmet Tunç’un direnişini çok iyi anlıyoruz”

Zürih: İsviçre’nin Zürih kentinde Kürt Toplum Merkezi’nde, Halkların Birleşik Devrimci Hareketi tarafından Pazar günü bir panel gerçekleştirildi. 

“Katliamların hesabını sorma” konulu panel 19 Aralık, Roboski, Maraş şehitleri ve 23-29 Kasım tarihlerinde Dersim-AliBoğazı’ndaki devlet operasyonunda şehit düşen 8 TİKKO ve yine Dersim’de polisle girdiği çatışmada şehit düşen bir DHKC gerillası şahsında saygı duruşuyla başladı. Ardından panel HDP milletvekillerinden Demir Çelik’in yanı sıra Birleşik Devrim, Sınıf Teorisi ve Devrimci Cephe Dergileri temsilcilerinin sunumları ile devam etti. Panelde şehit düşen gerillaların resimlerinin olduğu bir anma köşesi oluşturuldu ve TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından Aliboğazı şehitlerine ilişkin açıklama okundu.  

 

“TC kardeş kanı üzerine kurulan bir sistemin devamıdır”

İlk sözü alan Demir Çelik konuşmasında katliamların geçmişten bağımsız ele alınamayacağını belirterek, sanayi devrimi ile uluslaşma sürecini kaçıran Kürtlerin, önce Kasr-ı Şirin, sonra Lozan’la bölünerek, gerici, faşist rejimlere terk edildiğini belirtti.  

Sınıf Teorisi Dergi temsilcisi ise konuşmasında, Rojava ve Kürdistan özgürlük mücadelesinin en temel gerçek olarak karşımızda durduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu halkların ve bölgenin kurtuluşunun hakikatidir. Bu hakikat nedeniyledir ki Türkiye ve gerici devletlerin temel amacı Rojava devriminin boğulmasıdır. Türkiye’nin DAİŞ’le mücadelesi tamamen bir uydurmadır. Rejim iflas halinde ve son dönemini yaşıyor. Tarih bize bu fırsatı kaçırmamamız görevini yüklüyor.

zurihte hbdh paneli2Devrimci Cephe Dergisi temsilcisi konuşmasına TC’nin kardeş kanı üzerine kurulan bir sistemin devamı olarak kurulduğunu hatırlatarak “Böyle bir rejimin Kürtleri, Ermenileri, Süryanileri, Alevileri ve devrimcileri katliamlardan geçirmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Bugün ki sistemde katliamlarla ayakta durmaya çalışmaktadır. Kürt direnişinin bastırılması, Kürtler dışındaki bütün direniş ve mücadelenin de bastırılması anlamına gelecektir” dedi.

 

“Mehmet Tunç’un direnişini çok iyi anlıyorum”

Son olarak söz alan Birleşik Devrim Dergisi temsilcisi, “Devrimcilere, halklara, Alevilere karşı işlenen katliamlara karşı ortak cephelerde buluşma düşmanın en büyük korkusudur” diyerek özetle şunları söyledi:

Birleşik Devrim Hareketi olarak birarada bulunmamız bu açıdan çok önemlidir. Katliamların ortak yanı devrimcilere, Kürtlere ve Alevilere karşı yapılmış olmasıdır. O halde bu 3 temel üzerinde mücadele birleştirilmeli ve güçlendirilmeli. 19 Aralık katliamını yaşayan biri olarak en temel amacın diz çöktürmek olduğunu biliyorum. O nedenle bodrumlardaki Mehmet Tunç’un direnişini çok iyi anlıyorum.

Etkinlik katılımcıların “Faşizme karşı birleşik mücadele” şiarı ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu