Güncel

HBDH: Baharın Çağrısı, İsyan ve Özgürlüğün Adıdır Newroz

Halkların Birleşik Devrim Hareketi  (HBDH) Newroz vesilesiyle yaptığı açıklamada, "Faşizmin kopkoyu karanlığına karşı Newroz ateşinin verdiği güçle, birleşik devrim hareketinin eylemini, türküsünü, zılgıtını kuşanalım" şeklinde vurgu yaptı.

HBDH tarafından yapılan  ve tkpml.com sitesinde yer  yer alan açıklamada,  Kökleri binlerce yıllara dayanan Newroz mitolojik bir anlatı olmanın ötesinde bugünü anlatan, tarihsel olgulara ve sınıf savaşımına dayanan, her baharın serhildan çağrısı, isyan ve özgürlük simgesidir. Doğanın yeniden canlanışı gibi tüm ezilenlerin, sömürülenlerin de bu canlanışı mücadeleyle içselleştireceği, başkaldırıyı örgütleyip zalimlere karşı bir zafer bayramına dönüştüreceği gündür.” şeklindeki sözlerle başladı.

Açıklamada, “Newroz, “ateşin ve güneşin çocukları”nın kendi tarihini, özgürlüğünü ve kaderini eline alma mücadelesinin en keskinleştiği gündür. Dağda ve şehirlerde başeğmeyen özgürlük gerillalarının mücadelesiyle bu coğrafyayı ve dört parça Kürdistan’ı özgürleştirme mücadelesinin serhildan günüdür. Gözlerinde ölümü küçülterek bir halkın her kesiminin ayağa kalktığı, kendi kanı canıyla ateşi tutuşturduğu, dişiyle, tırnağıyla bedeller ödeyerek yarattığı bir gündür Newroz” Newroz’un anlamına dair vurgular yapıldı.

Açıklamanın devamında “Faşist AKP-MHP iktidarı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridi derinleştirmekte, Önderliği şahsında Kürt halkını zincire vurmak istemektedir.  Abdullah Öcalan’a dönük tecrit ve yok etme planlarıyla, Kürt Özgürlük Hareketi’ni ve Kürt halkının mücadelesini, yürüttüğü özgürlük savaşımını bastırıp yok etme hesapları yapmaktadır. Kürt halkı özgür olmadan Türkiye halkları özgür olamayacak, Türkiye devriminin yolu açılmayacaktır. Birleşik devrim güçleri, her alanda ve düzeyde tecridi kırma ve Kürt Halk Önderinin özgürlüğünü sağlama mücadelesine omuz vermeli, kavgayı yükseltmelidir” şeklinde Abdullah Öcalan üzerindeki tecride vurgu yapıldı.

“Newroz ateşi ile devrşm ateşini buluşturup harlamak için cüret edelim”

Açıklama, “Newroz ateşi bu yıl Garé zaferiyle harlanmış ve büyümüştür. İlk ateş Garé’de yakılmış, Newroz karşılanmıştır; şimdi en olmaz denilen yerlerde yanıyor bu ateş. Kentin sokaklarında, fabrikalarında, meydanlarında; dağların şkeftlerinde ve her karış toprağında Newroz ateşi yakılmaya, harlanmaya devam ediyor. Newroz ateşi faşizmin korku duvarlarını tutuşturuyor, yıkıyor. Ve her yakılan ateş bir sonrakini tutuşturup büyüterek yanıyor. Umut, kavga ve zafer Newroz ateşinin sıcaklığı kadar sahici ve gerçekçidir.

Newrozu, işçi sınıfı ve emekçilerin kurtuluşunun halkların özgürlük ve eşitlik mücadelesiyle iç içe geçtiği, kavganın yükseltildiği bir gün yapalım. Faşizmin kopkoyu karanlığına karşı Newroz ateşinin verdiği güçle, birleşik devrim hareketinin eylemini, türküsünü, zılgıtını kuşanalım. “Faşizmi Yıkacağız, Özgürlüğü Kazanacağız” devrimci hamlesini büyüterek; gerilla ve milis eylemlerimizle, her neredeysek orada, “Newroz, piroz be” demek için, direnişin ve zaferin yeniden çiçek açtığı baharları karşılamak için, Newroz ateşini özgürlüğün ve devrimin ateşiyle buluşturup harlamak için cüret edelim!” şeklinde bitti.

Haberin tamamı için Tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu