Güncel

Hayvan hakları yasasında “düzenleme”

AKP'nin 10 yıldır çalışmalarına devam ettiği “hayvan hakları” düzenlemesi yeniden gündeme getirildi.

Düzenlemede sokak hayvanlarının kısırlaştırılması saldırısı ile “korunması ve sahiplendirilmesine”  ilişkin yeniden “düzenleme” adı altında saldırılar içeriyor.

Dünyadaki benzer kanunlarda hayvanlar için “hak” tanımının yapılmadığı belirtilirken, hayvanların “aklı, iradesi, seçme hakkı ve kendisine verilen hakkı kullanma yeteneği” bulunmadığı gerekçesiyle “hak” yerine “koruma” ifadesinin kullanılmasının daha doğru olacağı kaydedildi.

Yeni düzenlemenin bir anlamda, “kedi-köpek” kanunu gibi algılanabileceğine işaret eden AKPlilerı, önce düzenlemenin diğer hayvanları da kapsayacak şekilde genişletilmesinin gündeme alındığını iddia etmişti, ancak bu kez de karşılarına avcılık, balıkçılık gibi meslek gruplarının çıktığını ve bu nedenle bu yönde bir genişletmeden şimdilik vazgeçildiğini belirtiyor.

AKP’nin üzerinde yeniden çalışma kararı aldığı “düzenlemeler” arasındaki en önemli başlıklardan birini, “sahipsiz hayvanların kısırlaştırılması” konusu oluşturuyor. Sokak hayvanlarının 4 yıllık bir süreç içinde kısırlaştırılması saldırısı planlanırken; diğer yandan türlerin korunması, hayvan sahiplendirme ve petshopların durumu ile ilgili yeniden bir değerlendirme yapılması ileri sürülüyor.

“Hayvanlara cinsel saldırı” suçuna 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngören düzenlemede “beyan” esasının, özellikle küçük yerleşim birimlerinde soruna dönüşebileceğini ileri süren  AKP “yetkililer”, bu düzenlemenin “revize” edilebileceğine de işaret ediyor.

Öte yandan AKP “yetkililer”, kurban bayramları dışında “adak” adıyla yapılan hayvan kesimleri konusu için de bir formül arayışında olduklarını  iddia ediliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu