Güncel

Hayvan hakları savunucuları çağrı yaptı!

H. Merkezi: Hayvan hakları savunucuları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul’daki sokak hayvanlarını, toplayıp Kısırkaya’daki barınağa götürmesini 17 Nisan Pazar günü saat 14.00’de Saraçhane’deki İBB binası önünde protesto edecek.

Hayvan hakları savunucuları yaptıkları açıklamada, “Yasaya göre kısırlaştırılan ve küpelenen hayvanların alındıkları yere bırakılması zorunlu. Ancak İBB kısır ve küpeli olanları dâhil topluyor. Silivri’den onlarca köpek toplandı ve yüz kilometreden fazla bir mesafe katledilerek Kısırkaya’ya götürüldüler. Birçok ilçeden toplanan diğer köpeklerin çoğu ortada yok, geriye kalan bir avuç hayvan da alındıkları yere değil, ormanlara, dağlara atılıyor. Pendik ormanları, âdeta bir köpek havzasına dönüştürülmüş durumda. Mahallelerden toplanan hayvanları takip etsek de akıbetlerini öğrenemiyoruz” ifadelerini kullandı ve eylem için Anadolu yakasında Kadıköy evlendirme dairesi önünden ve Avrupa yakasında Beşiktaş iskelesinin önünden saat 12.00’da ücretsiz servis kaldırılacağını duyurdu.

Mahkeme Kısırkaya barınağını mevzuata aykırı bulmuştu

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği, Kısırkaya’daki barınak projesinin mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için İBB’ye başvurmuş, İBB bu talebi reddetmişti. Dernek, bunun üzerine 22 Temmuz 2014’te İBB’ye dava açmıştı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Temmuz 2015’te İBB’nin barınak projesinin iptal edilmesi için gelen talebi reddetmesini hukuka aykırı bulmuş, barınak inşaatının mevzuat hükümlerine açıkça aykırı olduğunu ifade etmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu