GüncelManşet

Havaçor’da ne planlanıyor?

H. Merkezi: Ovacık’taki Havaçor Vadisi’ne sulama projesi kapsamında çalışmalarına başlanan göletin (baraj); yapımı durdurulan Cevizlidere siyanürle altın madenciliği için su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılacağı iddia ediliyor. Söz konusu TC olunca bu iddialar pek yersiz gelmiyor!

Dersim’in Ovacık ilçesi’nde bulunan Havaçor Vadisi’nde bir göletin yapımına başlandı. Dersim’in zengin su kaynaklarına sahip Havaçor Vadisi’nde başlatılan bu proje için ihale geçtiğimiz günlerde yapıldı ve ihaleyi kapan şirket, burada yapacaklarını “sulama projesi” olarak aktardı ve yakın köylerin muhtarlarından imza topladı.

Ancak bölgedeki çevreye duyarlı halk ve çeşitli çevre dernekleri bu yapımına başlanan projenin aslında sulama projesi olmadığını, amacın yapımı durdurulan Cevizlidere’deki siyanürlü altın madenciliğinin devam edilebilmesi için gerekli olan su ihtiyacının karşılamak olduğunu ve muhtarlara işin iç yüzünün anlatılmadığını iddia ediyorlar.

Söz konusu doğayı katlederek sermayeye peşkeş çekmekte usta olan TC olduğundan bu “iddia” aslında yersiz değil!

 

Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği’nden açıklama

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği, Cevizlidere’de altın madenciliğinin durmuş görünse de buradaki talandan sorumlu Tunçpınar Madencilik’in çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek “Tunçpınar madencilik şirketi Dersim bölgesine her an girebilmek için uygun zaman ve ortamı beklemektedir” dedi.

Havaçor’daki baraj yapımının sulama amaçlı değil, Cevizlidere siyanürle altın madenciliği için su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılacağını vurgulayan dernek, “Zengin su kaynaklarına sahip Havaçor bölgesi ve civar köylerinin bu sözde sulama projesine ihtiyacı yoktur. Bu özelliğiyle de hangi amaca hizmet için yapılacağı görülmektedir” dedi.

Bu bilgiler ışığında tüm halkımızı Havaçor bölgesine yapılması planlanan sözde taşkın koruma göletinin aslında hangi amaca yönelik olarak yapıldığı konusunda bilgilendirmeyi bir görev biliriz” diyen dernek, devleti baraj, HES ve altın madenciliği projelerinden vazgeçmeye çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu