Güncel

Hastaneye sevk için tutsaklara “açlık grevini bırak” şartı

Bandırma 1 No'lu T Tipi Kapalı Hapishane yönetimi, tutsakların görüş ve hastane sevkini "açlık grevini bırakma" şartına bağladı.

Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hakkı Turgay, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, 68 hasta tutuklunun bulunduğu cezaevinde hastaneye sevk “açlık grevini bırak” şartına bağlandı. Havalandırmaya çıkarılmadıklarını belirten Turgay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 101 gündür devam ettirdikleri açlık grevi eylemini bırakmaları yönünde baskı gördüklerini if ade etti.

Turgay, “Hasta arkadaşlarımız var. Sevkleri yapılmıyor. Havalandırma hakkımız elimizden keyfi bir şekilde alınmış durumda. İdareye dilekçe ile yapmış olduğumuz tüm talepler reddediliyor. Cezaevi idaresiyle görüşme taleplerimiz de, ‘açlık grevini sonlandırmadan görüşme olmayacak’ denilerek, reddediliyor” diye iletti.

“Çocuklarımızın yanındayız”

Konuya dair Turgay’ın babası Arif Turgay, yaşananları kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Çocuklarımız üzerinde uygulanan dayatmalar ve baskılar yıllardan beridir devam ediyor. Koronavirüs bahanesi ile aylardır görüşme dahi yapamıyoruz.

Tutuklular zaten ailelerinden çok uzak kentlere sürgün edilerek, hem tutuklulara hem de ailelerine zulüm yapılıyor. Şimdi de bu tür baskıların yapılmasını asla kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımızın yanındayız. Talepleri de talebimizdir. Her zaman yanlarında olduğumuzu, destek vermekten vazgeçmeyeceğimizi tekrar ediyoruz. Adalet Bakanlığı, hükümet ve  cezaevi yönetimleri bunları bilerek hareket etmeli, tutukluların taleplerine kulak vermelidir. (Yeni Yaşam)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu