Güncel

Hasta tutsak Soydan Akay serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 378'inci F oturmasında prostat kanseri ve kalp ritim bozukluğu bulunan hasta tutsak Soydan Akay için şube binası önünde bir araya geldi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 378’inci F oturmasında hasta tutsak Soydan Akay’ın durumuna dikkat çekildi. Akay’ın yeğeni Kıvılcım Akay, “Mahpusların sorunları tüm toplumu ilgilendiriyor, çünkü yaşananlar insan hakkı ihlali” dedi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu adına konuşan Hatice Onaran, ülkede demokrasi ve özgürlüklerin yok edilmek istendiğini ve hapishanelerde insanlık dışı politikaların keyfi şekilde devam ettiğini söyledi. Onaran, bu politikalar sonucunda Urfa hapishanesinde bir tutsağın kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdiğini bildirdi.

‘Demirtaş’a yazdığı mektup gönderilmedi’

Onaran, 500’e yakın ağır hasta tutsaktan biri olan Akay’a 26 yıldır tecridin uygulandığını ve tek kişilik hücrede kaldığını kaydetti. Onaran, “Aynı hapishanede bulunan diğer politik mahpuslarla iletişim hakkı engelleniyor, avukat görüşü kısıtlanıp ayrıca kayıt altına alınıyor, idareye yazdığı hiçbir dilekçe işleme alınmıyor, sosyal ve sportif faaliyet hakları gasp ediliyor. Kendisine gönderilen mektuplar verilmiyor, yazdığı mektuplar ulaştırılmıyor. En son Selahattin Demirtaş’a yazdığı, içinde politik bir anlam olmayan mektubu bile gönderilmemiştir” diye konuştu.

‘Tedavisi aksatılıyor’

Onaran, Akay’ın Hepatit B, kalp ritim bozukluğu, iltihaplı eklem romatizması ve böbreklerde çok sık taş oluşması rahatsızlıkları yaşadığını kaydetti Eylül ayında hastaneye yatırılacak olan mahpusun sürekli tedavi ve kontrolleri aksatıldığını söyledi.

‘Tek kişilik hücrede yaşamı risk altında’

Ailesinin ve avukatların Adalet Bakanlığı yaptıkları başvuru ve çabalarına rağmen Soydan’ın hala tek kişilik hücrede tutulduğunu belirten Onaran, “Yaşamı risk altındadır, uygulanan tecrit işkencesine son verilmelidir” cümlelerini kullandı.

Onaran son olarak, yaşam hakkının korunması ve tedavilerinin gerçekleşmesi için tüm hasta tutsakların serbest bırakılması talebinde bulundu.

Söz alan Akay’ın yeğeni Kıvılcım Akay, amcasının cezaevine girdiğinde 6 yaşında olduğunu ve 33 yaşına gelene kadar ülkede hiç bir şeyin değişmediğini ifade etti. Akay, “Mahpusları içeride tek başına bırakmayacağız, içeride çocuğuyla olan annelerin, hasta olan mahpusların sorunları tüm toplumu ilgilendiriyor. Çünkü yaşananlar insan hakkı ihlali” diye kaydetti. (Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu