Güncel

Hasta Tutsak İsmail Tanboğa serbest bırakılsın! 

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu 485. F oturmasını gerçekleştirdi. 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 485. F oturmasında hasta tutsak İsmail Tanboğa’nın serbest bırakılmasını talep etti.

Taleplerini online ortamda açıklayan İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, hasta tutsakların tedavilerinin engellendiğini, ceza infazının sağlık ve yaşam hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere ağır bir tehdit haline geldiğini kaydederek “İskenderun T Tipi Hapishanesinde tutsak edilen 22 yaşındaki İsmail Tanboğa’ya, mide kanseri, ülser, gastrit teşhisi konulduğunu” dile getirdi.

Acettin, 7 yıldır hapishanede tutulan Tanboğa’nın yaşadığı diğer sağlık sorunlarını, “Yoğun ağız içi yaraları, boğaz ağrısı ve sırt ağrısı olan, böbrek rahatsızlığı yaşayan, dişleri dökülen, yoğun kusma şikayetleri bulunan Tanboğa yemek yiyemediği için mama ile beslenmektedir.

Bu nedenle gittikçe zayıflamış ve vücut ağırlığı 35 kiloya kadar düşmüştür. Arkadaşlarının yardımı olmadan ayağa kalkamayan ve ihtiyaçlarını göremeyen Tanboğa’ya gerekli tedavi ve diyet beslenme olanakları sağlanmamakta; buna rağmen hapishanede tutulmaya devam edilmektedir.” şeklinde sıraladıktan sonra Tanboğa’nın 9 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 testinin pozitif çıktığını vurguladı.

İHD İskenderun Şube avukatlarının, Tanboğa’nın tedavisinin yapılması talebiyle Şubat 2021’de İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduğunu hatırlatan Acettin, “Başsavcılığın talimatı doğrultusunda Tanboğa, Mayıs 2021’de yeniden İskenderun Devlet Hastanesi’ne götürülmüş, farklı polikliniklerde yapılan muayene ve tetkikler sonucunda hazırlanan 6 Haziran 2021 tarihli heyet raporunda; ‘Cezasının infazı, doktoru ve reviri olan cezaevinde yapılabilir.

Hayati tehlikesi yoktur’ denilmiş ancak durumunun tam tespiti için ‘İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilmesi’ önerilmiştir. Bunun üzerine Tanboğa, İstanbul ATK’ye götürülmüş, yapılan tetkiklerin ardından İskenderun’a geri getirilmiştir. Ve şimdi ATK’den gelecek sonuç beklenmektedir” diye konuştu.

Ailesinin, maddi olanaksızlıklar nedeniyle iki yıldır çocuklarını göremediğini belirten Mehmet Acettin, Tanboğa’nın babasının “Oğlumun bu şekilde günden güne eriyerek ölmesini istemiyorum” şeklinde talepte bulunduğunu aktararak “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “İsmail Tanboğa serbest bırakılsın”  “Tedavi haktır engellenemez” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu