Güncel

Hasta tutsak Emin Aladağ’ın kol ve bacağında erime başladı

Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde bulunan hasta tutsak Emin Aladağ, avukatı aracılığıyla kol ve bacağında kemik erimesinin başladığını, günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığını duyurdu.

İnsan Hakları Derneğinin (İHD) verilerine göre, hapishanelerde 604’ü ağır toplam 1605 hasta tutuklu bulunuyor. Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde bulunan Emin Aladağ da hasta tutuklulardan biri. 1993 yılında tutuklanarak müebbet hapis verilen Aladağ, gözaltı sürecinde gördüğü işkenceden kaynaklı kol ve bacağındaki lifler koptu. Bu nedenle kol ve bacağında erime başlayan Aladağ, günlük ihtiyaçlarını daha karşılamakta zorlanıyor. Aladağ, yaşadığı sağlık sorunlarını avukatı aracılığıyla paylaştı.

Kemik erimesi

Mezopotamya Ajansı’nın 3 kişilik odada kaldığını ve günlük ihtiyaçlarının beraberinde kaldığı tutsaklar tarafından karşılandığını belirten Aladağ, sağlık sorunlarından kaynaklı daha önce birçok kez doktora götürüldüğünü ve her seferinde ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldığını söyledi. Ağrılarının şiddetlenmesi, kol ve bacağında hareket kısıtlılığının başlaması üzerine 8 Şubat’ta hastaneye götürüldüğünü aktaran Aladağ, hazırlanan hastane raporunda omuz, kalça ve diz bölgelerindeki liflerde kopma, yırtılma, tahribat ve kayma meydana geldiğinin tespit edildiği bilgisini paylaştı.

Bu nedenle kol ve bacağında kemik erimesinin yaşandığını ifade eden Aladağ, doktorların protez ile tedavinin mümkün olduğunu aktardıklarını paylaştı. Protezlerin yurt dışından temin edilebileceğini söyleyen Aladağ, tedavi masraflarının karşılanmadığını ve bu yönlü talebinin de reddedildiğini aktardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu