Güncel

Hasta tutsak Devrim Ayık yürüyemez duruma geldi: ‘Cenazesi çıkmadan adım atılsın’

Eskişehir Cezaevi’nde olan ağır hasta tutsak Devrim Ayık’ın artık yürüyemez duruma geldiğini belirten annesi Hülya Ayık, hapishanelerden cenazeler çıkmadan adım atılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 1 Nisan 2021’de yayımladığı son verilere göre, hapishanelerde 604’ü ağır olmak üzere toplam bin 605 hasta tutsak var. Fiziki koşullar ve başvurulan uygulamalar nedeniyle sayıları gün geçtikçe artan hasta tutsakların ailelerinin kaygıları sürüyor. Aileler, durumları giderek ağırlaşan yakınları için adım atılıp, serbest bırakılmalarını bekliyor. Bunlardan biri Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Özgür Halk Dergisi eski çalışanı Devrim Ayık (30), ‘Crohn hastalığı’ olarak adlandırılan bağırsak hastası ve daha önce geçirdiği iki ameliyatla bağırsaklarından 40 ve 60 cm’lik parçalar alındı. Bu nedenle tedavisine düzenli olarak devam etmesi gereken Ayık, 2015 Ekim’inde “örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklanıp, hapishanye konuldu. 3 yıl sonra tahliye olan Ayık, yargılandığı dosyadan 12 Ocak’ta yeniden tutuklandı.

Ayık, ailesiyle yaptığı son haftalık telefon görüşmesinde, sağlık durumun kritik aşamada olduğunu aktardı.

İşkenceye dönüştü

Hastaneye gitmek için aylarca beklediğini, gidiş gelişlerinin ise işkenceye dönüştüğünü belirten Ayık, hapishaneye dönüşte rutubetli bir koğuşta karantinaya alındığını kaydetti. Ayık, ailesi aracılığıyla kamuoyuna şöyle seslendi: “Hastalığımdan dolayı her yemeği tüketemiyorum. Özel diyet programın uygulanması gerekiyor ama cezaevi idaresi sağlıklı tutuklulara verdiği yemeği bana da getiriyor. Ben de tüketemediğim için bir aydır sürekli kahvaltı yiyorum. Artık halden düştüm. Hastalığım tekrar ağırlaştı. Bağımsız komisyonlar tarafından cezaevi koşullarının incelenmesi gerekiyor.”

Ölüm sınırında

Anne Hülya Ayık (48) ise yüzde 76 engelli raporu bulunan oğlunun bağırsak hastalığından dolayı 14 günde bir iğne yapması, düzenli ilaç kullanması ve diyet programının uygulaması gerektiğini dile getirdi. Kaldığı hapishanede ise bunların hiçbirine dikkat edilmediğini söyleyen anne Ayık, bu yüzden durumu giderek ağırlaşan oğlunun ölüm sınırına geldiğini ifade etti. Ayık, “Bir an önce hasta tutuklular için adım atılmasını ve tahliye edilmelerini istiyoruz. Artık yeter. Bu insanlar daha ne kadar acı çekecek? Daha ne kadar işkence çekecekler? İşkence sadece falakalarda olmak değildir, ruh ve beden işkence çekiyor” diye konuştu.

‘Adım atılsın’

Oğlu Devrim ve diğer hasta tutsakların hapishanede tutulmasıyla adaletin sağlanamayacağını söyleyen anne, bu halin hapishanelerde adaletin olmadığı anlamına geldiğini kaydetti. Adalet ve Sağlık bakanlıklarına “Cezaevlerinden cenazelerin çıkmasını istemiyoruz. Bizlere adaletin ve insanlığın var olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Hasta tutsakların cenazeleri çıkmadan adım atılsın” diyerek seslenen anne Ayık, duyarlı kamuoyunu ise hasta tutukluların sesi olmaya davet etti.

28 yıldır hapishanede

Afyon T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutsak Nail Demir (56) de siyasi nedenlerden verilen müebbet hapis cezası nedeniyle 28 yıldır hapishanede tutuluyor. Bel fıtığı, yüksek tansiyon, kolesterolü bulunan eşinin sol gözünün görme yetisini tamamen yitirdiğini söyleyen Halime Demir (56), bütün hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Demir, bu talebini de “Artık yeter. Nereye kadar böyle gidecek. Hırsızları, kalpazanları herkesi bıraktılar. Politik tutukluları da bıraksınlar” sözleriyle dile getirdi. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu