Emek

HASANKEYF ESNAFI | “Bize iş yerlerinizi ‘boşaltın’ diyorlar. Nereye gideceğiz?”

Tarihinin talan edilmesinin ardından bölge esnafının da mağdur edildiği Hasankeyf’te esnaf, işyerlerinin tahliye edilmek istenmesine karşı eylem gerçekleştirdi. Esnaf “Bize iş yerlerinizi ‘boşaltın’ diyorlar. Nereye gideceğiz?” diye isyan ediyor.

H. Merkezi: Êlîh’in Hasankeyf ilçesinde bulunan tarihi eserlerin talan edilmesi sırasında eski çarşı merkezindeki iş yerlerinin boşaltmasını isteyen DSİ Bölge Müdürlüğü’nün tahliye kararına bölge esnafı eylemle yanıt verdi.

Tarihi kale sokağındaki esnaf, tepkilerini ortaya koymak için belediye binası önünde toplandı. Batman-Mardin karayolunda yürüyüşe geçen Hasankeyf esnafı, kısa süre yolu trafiğe kapattı. Köprü girişinde polisin yürümelerine izin vermediği kitle, burada oturma eylemi başlattı.

Esnafa tazyikli su ve coplarla saldıran polise kitle de karşılık verdi. Yaşanan arbede sırasında gözaltına alınan bir esnaf, daha sonrasında Hasankeyf Kaymakamı’nın talimatıyla serbest bırakıldı.

 

“Eylemden başka çaremiz kalmadı”

Eylem sonrasında ajanslara konuşan Hasankeyf esnafından Ömer Güzel yeni Hasankeyf yerleşim birimine ilçe sakinleri taşınmadan eski çarşı merkezindeki iş yerlerini tahliye etmek istemediklerini söyledi; “Hak arayışında bulunduğumuz sırada polis bize tazyikli su ve gazla müdahale etti. Bize iş yerlerinizi ‘boşaltın’ diyorlar. Nereye gideceğiz? Hakkımızı aramak için eylem yapmaktan başka çaremiz kalmadı. Hiçbir yetkili bizi dinlemiyor” dedi.

Esnaf Şirin Bıçakçı, mağdur oldukları için hak arayışında olduklarını belirterek, “Derdimizi anlatmak için eylem yaptık ancak polisin sert müdahalesiyle karşılaştık. Bu hak mı?” diye konuştu.

 

{gallery}hasankeyf esnafindan eylem{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu