Güncel

Hapishanelerde Saldırılar Sürüyor!

H.Merkezi: E Tipi Kapalı hapishanesinde bulunan çocuk tutsaklara saldırılar sürüyor. Çocuk tutsaklar,  İHD Diyarbakır Şubesi’ne gönderdikleri mektupla, duyarlılık çağrısında bulundu.

Hapishanelerde Faşist baskılar devam etmekte. Bunların son örneği E Tipi Kapalı

Cezaevinde bulunan tutsak çocuklar, “Cezaevi yönetiminin kendilerine pervazsızca saldırdığını” söyledi. İHD Diyarbakır Şubesi’ne mektup göndererek başvuru yapan çocuklar, , her geçen gün sorunların ve saldırıların arttığını belirterek  “Sizi Pozantı hapishanesine göndeririz” şeklinde tehdit ettiklerini dile getirdiler.Tutuklu çocuklar her şeyin cezaevi müdürüyle tartıştıktan sonra başladığını vurgulayarak yaşadıkları olayları anlattılar. Anlatımlarına göre, Savcı önünde; müdür otorite kurmaya çalışmiş orda onun sözünün geçtiğini söyleyerek tutsaklar üzerinde baskı uygulamaya çalıştığını ancak tutuklu buluna çocuklar onu dinlemeyip kendilerinin inisiyatifiyle hareket edeceklerini söylediğini, Müdürün bunu kendine yedirmediğini ve saldırıların boyutunu attırdığını belirtti. Daha sonra  gardiyanların yanı sıra müdürün bizzat kendisinin de bulunduğu özelde tartışma yürüttüğü tutsakları, genelde ise tüm tutsaklara saldırgan bir şekilde tehdit ettikleri şeklinde.

Ve çocuklar birkaç gün önce yaşanan olayı şöyle anlatıyor; “Kolluk güçleri tarafından tamamıyla çıplak soyulup aramaya tabi tutulmuşlardır. Arkadaşlarımız direnince, sözlü hakarete uğramışlardır. Ve arkadaşlarımız yastık, battaniye vb. hiçbir şey verilmeden koğuşa gönderildiler. 4 gündür arkadaşlarımızla birlikte bir yastıkta iki arkadaş, bir battaniyede iki arkadaş yatmaktayız. Geceleri ve gündüzleri kaloriferler yanıp- söndüğünden çok üşüyoruz.”şeklinde devam ediyor.

Roboski Katliamının yıldönümü dolayısıyla yeni yıl kutlamalarını protesto ettiklerini aktaran çocuk tutsaklar, hapishane müdürü tarafından düzenlenen etkinliğe katılmadıkları için tehdit edildiklerini aktardı. Mektupta, “1 müdür koğuşumuza gelerek ‘siz devletin masasını, battaniyesini vs. şeyleri istiyorsunuz ve devletin verdiği konsere çıkmıyorsunuz. O zaman devletin masa, sandalye, yastığını da istemeyin’” gibi söylemlerle karşılaşan çocuklar faşizm baskısı altında çok ağır koşullarda yaşıyorlar.

Çocuk tutuklular, İHD Amed Şubesi’ne gönderdikleri mektupla, duyarlılık çağrısında bulundu, hukuki destek talep etti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu