GüncelLGBTİ+

Hapishanelerde LGBTİ+ tutsaklara yönelik işkence artarak sürüyor

HDP Milletvekili Gülüm, LGBTİ+ tutsak Memiş Akbaş'a yönelik işkenceleri meclis gündemine taşıdı.

Hapishanelerde tutsaklara yönelik hak ihlalleri ve işkenceler artarak sürüyor. Özellikle LGBTİ+ tutsaklar nefret söylemlerine, fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kalıyor.

Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde tutulan LGBTİ+ tutsak Memiş Akbaş hapishanede tutsakların ve gardiyanlar fiziksel, psikolojik şiddetine ve cinsel istismarına maruz kaldı. İnsan Hakları  Derneği’ne (İHD) mektupları gönderilmeyen tecritte tutulan Akbaş, CİSST’te yazdığı mektup sonucu gelen avukata yaşadıklarını aktardı.

Eskişehir L Tipi Hapishanesi’nde 30 kişilik bir erkek koğuşuna gönderilen Akbaş, burada da fiziksel ve cinsel saldırıya uğradı, gardiyanlar kameraların olmadığı yerde darp etti, ayakları plastik kelepçe ya da iple bağlanarak işkence gördü. Şu an ise tekli hücrede tutulan Akbaş’a yönelik homofobik saldırı ve işkenceler devam ediyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e bir soru önergesi vererek LGBTİ+ tutsaklara yönelik saldırıları Meclis gündemine taşıdı.

Gülüm, şu soruları yöneltti:
▪ “Memiş Akbaş’ın Eskişehir H Tipi ve L Tipi Hapishanelerinde koğuşundakiler tarafından cinsel saldırıya uğradığı yönündeki şikâyet talepleri niçin alınmamıştır? Uğradığı saldırıları bildirdiği mektuplarına mektup okuma komisyonu tarafından niçin el konulmuştur?
▪ Memiş Akbaş can güvenliğinin olmadığını belirtmesine rağmen hasmı olan kişiyle neden aynı koğuşta tutulmuştur?
▪ Bakanlığınız tarafından gerekli soruşturmalar yapılacak mıdır? Eskişehir H Tipi ve L Tipi Hapishanelerinde Memiş Akbaş’a karşı cinsel saldırıda bulunan, fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayanlar hakkında cezai bir soruşturma açılmış mıdır?
▪ Eskişehir H Tipi ve L Tipi Hapishanelerinde Memiş Akbaş’a işkence eden ve intihara yönlendiren gardiyanlar hakkında Bakanlığınız tarafından herhangi bir idari bir soruşturma var mıdır?
▪ Ayrımcılık ve işkence yasağına aykırı tutum ve davranışta bulunan personeller hakkında denetim mekanizmanız var mı?
▪ Türkiye’de kaç hapishanede LGBTİ’lara ayrılmış koğuş mevcuttur? Bu koğuşların bulunmadığı hapishanelerin kaçında LGBTİ’lar erkek veya kadın koğuşlarında tutulmaktadırlar?”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu