Güncel

Halkın direnişi Nurhak’ta maden projesini iptal ettirdi

Maraş'ın Nurhak İlçesinde beş köyün ortasına maden ocağı yapmak projesi halkın direnişi sonucu iptal oldu.

Maraş’ın Nurhak İlçesinde beş köyün ortasına yapılmak istenen maden ocağına karşı halkın kararlı duruşu maden şirketine geri adım attırdı.

Şirketin terk talebi sonrası ruhsatı iptal edildi.

Yılın son günlerinde Nurhak kaymakamlığından belediyeye gelen bilgi yazısına göre, Nurhak’ın Pınarbaşı ve Barış Mahalleleri arasında kalan Bağlıca, Kuşluk, Bağırsağın Deresi, Körteşin ve Yazı köylerinin ortasında yapılmak istenen demir – alüminyum madeni ruhsat sahibi kişinin sahayı terk talebi sonrası iptal edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Kahramanmaraş Valiliğine gönderdiği 16.12.2020 tarihli yazıda, Nurhak İlçesinde Mehmet karagüllü adlı kişinin sahibi olduğu arama ruhsatı içini kişinin sahayı terk talebi olduğu belirtilerek, “Söz konusu sahada herhangi bir faaliyette bulunulmaması, bulunulduğu taktirde faaliyetin durdurularak Genel müdürlüğe bilgi verilmesi” istendi.

Mehmet Karagüllü adlı bir kişi tarafından yapılmak istenen madencilik projesinde 231 dönümlük bir sahada, yılda toplam 100 bin ton maden üretimi yapılması planlanıyordu. Büyük bir kısmı orman alanı olan proje sahasının yöre halkının en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık için büyük önem taşıyan 9 bin 239.75 metrekarelik kısmı ise mera nitelikli arazilerden oluşuyordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu