Güncel

Halkevlerinin iki şubesi ile Ethem Sarısülük Kütüphanesi kapatıldı

 Ankara Valiliği, Halkevleri’nin Batıkent, Seyran Umut ve Keçiören şubelerini ve Mamak’ta bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni mühürledi.

Bugün Ankara valiliği tarafından oluşturulduğu söylenen bir komisyon Batıkent Halkevi’nde bulunan ve çocuklar için sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanılan sınıfı, Seyran Umut ve Keçiören Halkevi şubelerini ve Tuzluçayır Mahallesi’nde bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni mühürledi. Karara tepki gösteren, aralarında Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nebiye Merttürk’ün de aralarında bulunduğu dört Halkevci, Seyran Umut Halkevi şubesi önünde polis tarafından gözaltına alındı.

Mühürleme ve polis saldırısının ardından Seyran Umut Halkevi önünde bir araya gelen Halkevciler yaşanan hukuksuzluğa tepki göstererek “Şubelerimizi terk etmiyoruz, dostlarımızı buraya davet ediyoruz”” dedi.

Halkevleri Hukuk Dairesi’nden Avukat Sercan Aran mühürleme kararına ilişkin şunları söyledi:

“Valilik kendince Halkevleri’ne dershane veya özel okul muamelesi yaparak kapatmaya çalışıyor. Burası dernek ve eğitim öğretim faaliyeti yapılmıyor. Valilik de bunun bilincinde. Fakat Emniyet’in 27 Mart tarihli raporunda şubelerde eğitim öğretim faaliyeti yapıldığı kanaatine varıldığı belirtiliyor ve bu rapor gerekçe gösterilerek mühürlemeye çalışıyorlar. Derneklerin mühürlenmesi, denetlenmesi ayrı bir usule tabidir. Bu anlamda yapılan kapatma hukuksuzdur ve derneğimizin örgütlenme hakkına saldırı niteliğindedir. Burada yapılmak istenen örgütlenme hakkımızın elimizden alınmak istenmesidir.”

Kaynak: Sendika.org

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu