DünyaEmekGüncel

Haklarını alamayan 15 inşaat işçisi Kazakistan’da mahsur kaldı

OMYAP inşaat şirketinde çalışan 15 inşaat işçisi, hakedişlerini alamaması nedeniyle Kazakistan'da mahsur kaldı.

İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen) Yurt Dışı Koordinasyonu, OMYAP İnşaat şirketinde çalışan 15 inşaat işçisinin hak edişlerini alamadığı ve vizeleri verilmediği için Kazakistan’da mahsur kaldığını açıkladı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan sendika, işçilerinin 60 gün boyunca Kazakistan’ın Çimkent şehrinde çalıştığını belirterek, OMYAP İnşaatının sahibi Olca Hamza Cibo’nun Kazakistan devletinin desteklediği yapı projesinde çalışan işçilerin hak edişlerini ödenmediğini belirtti.

Vize bekliyorlar

İşçilerin Nisan ayından beri geri dönmek için vizelerini beklediğinin ifade edildiği açıklamada, “Ancak OMYAP İnşaat patronu Olcay Hamza Cibo, işçileri vizesiz, sigortasız kaçak olarak çalıştırdı.1 Haziran’da Kazakistan’da pandemi karantinasının bitmesi ile işçiler vizesiz olarak ülkede kalmaya devam etti. Bu yüzden Kazakistan polisi işçilerin pasaportuna el koydu. Ülkeye gittiklerinden beri 1 TL bile ödeme alamayan işçiler Kazakistan’da mahsur kaldı. İşçiler hak edişleri bir an önce ödenmeli, Kazakistan’da mahsur kalan inşaat işçileri için Kazakistan Başkonsolosluğu ve Dışişleri Bakanlığı derhal adım atmalıdır” denildi.

İşçilerinin haklarının gasp edildiğini, bu durumu daha önce 33 işçinin daha yaşandığı bilgisinin yer aldığı açıklamada, “İnşaat işçilerinin hatası ekmek bulamadığı ülkeden kalkıp kilometrelerce uzağa, yurt dışında çalışmaya gitmek midir? Devletin gurbetçiye çevirdiği inşaat işçilerinin hakkını arama sorumluluğu yok mudur? Sonuna kadar vardır. Devlet bunu inşaat işçilerine borçludur. Kazakistan’da alın teri gasp edilen ve ülkeye dönmek isteyen inşaat işçileri için tüm yetkilileri ve makamları derhal göreve çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu