Güncel

Haber Nöbeti’ne Günter Wallraff Eleştirel Gazetecilik Ödülü

H. Merkezi: T. Kürdistanı’nda sokağa çıkma yasağı ile birlikte katliamlar gerçekleştirilmeye devam edilirken bölgedeki gelişmeleri takip eden ve halka gerçekleri aktaran basın-yayın kurumlarına karşı gözaltı, tutuklama ve sansür saldırılarına karşı dayanışma amacıyla yapılan Haber Nöbeti, Günter Wallraff Eleştirel Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldü.

Haber Nöbeti Koordinasyon Ekibi, Haber Nöbeti’nin, Almanya’da ana akım medyanın görmediği haberlere dikkat çekmek için kurulan bir inisiyatif olan Initiative Nachrichtenaufklarung tarafından Günter Wallraff Eleştirel Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldüğünü açıkladı. Koordinasyon Ekibi, ödül haberini “Araştırmacı gazetecilik dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan ve kılık değiştirip, Türkiyeli bir göçmen işçiymiş gibi Almanya fabrikalarında çalışarak bunu kitap haline getiren gazeteci Günter Wallraff’ın adını taşıyan bu ödül biz Haber Nöbeti koordinasyon ekibini hem çok heyecanlandırdı, hem de çok gururlandırdı” sözleriyle paylaştı.

Gazetecilerin, çatışmalı alanlarda baskı altında çalışan meslektaşlarıyla dayanışmak amacıyla başlattığı Haber Nöbeti kapsamında 8 hafta boyunca 68 gazeteci bölgeye gitmişti. Orada meslektaşlarıyla birlikte çalışarak 300’e yakın habere imza atan haber nöbetçileri, gazeteciler üzerindeki baskının yanı sıra savaşın yarattığı yıkımı da gündeme taşımaya çalışmıştı.

Jürisinde Günter Wallraff’ın da bulunduğu ödül 10 Haziran’da Köln’de yapılacak bir törenle, Haber Nöbeti’ne verilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu