EmekGüncel

Güvencesiz bir şekilde çalıştırılmak istenen tarım işçilerinin eylemi sürüyor

Çukurova bölgesindeki işçi dernekleri ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) arasında ücretlerine dair anlaşma sağlanamaması üzerine "işe çıkmama" çağrısını yineledi.

Adana: Bugün  (16 Eylül) sabah saatlerinde Doğankent Merkez’de toplanan işçiler haklarını alana kadar kararlı tutumlarına devam edeceklerini vurguladılar.

Bu sabah toplanan işçileri bölge milletvekili Ayhan Barut ve Orhan Sümer ziyaret ile konuyu görüşerek destek çağrısı yaptı.

Çukurova bölgesindeki işçi dernekleri ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) arasında işçi yevmiyelerine ilişkin yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı.

“işe çıkmama” çağrısı sürüyor

İşçi dernekleri 2020 yılı için 116 TL yevmiye belirlerken, İhracatçılar Birliği ise 102 TL önerdi. Bunun üzerine işçi dernek temsilcilerinden Adana İşçi Dernek Başkanı, Mersin İşçi Dernek Başkanı, Tarsus İşçi Dernek Başkanı ve Ceyhan İşçi Dernek Başkanı imzasıyla “işe çıkmama” çağrısı yapıldı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bugüne kadar tüm çabalarımıza cevapsız kaldığından 14 Eylül’de başlatılan ve içlerinde Özgür Gelecek okurlarının da olduğu işçiler tüm emekçi, çavuş, servis işçisi arkadaşlarına evinde oturma, işe gitmemme çağrısını yaptı.

Sonuç alıncaya kadar bu oturma eylemi devam edecektir. Alınan kararlar Elçiler Birliği adına birlikte alınmıştır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu