Kadın

Güleda Cankel’i katleden Zafer Pehlivan’a ağırlaştırılmış müebbet istendi

Isparta’da Güleda Cankel’i bıçaklayarak katleden Zafer Pehlivan hakkında savcı ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti, dava 7 Nisan’a ertelendi

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu Zafer Pehlivan, Güleda Cankel’in babası Mustafa, Isparta, Aydın, Antalya, Muğla Barolarının temsilcileri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, kadın hakları derneği üyeleri ve taraf avukatları katıldı.

Davayı takip etmek isteyen Güleda Cankel’in yakınları, arkadaşları ve çok sayıda kadın adliyeye geldi. Duruşma öncesi kadınlar “Güleda Cankel için adalet istiyoruz” pankartı açtı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Güleda Cankel’in özgürce yaşamak, okumak, kendi hayatına kendisi karar vermek istediği için eski erkek arkadaşı tarafından katledildiğini hatırlattı.

Katil, Güleda’nın annesini de tehdit etmiş

Güleda Cankel’in öldürülmesine ilişkin görülen davanın duruşması, katil Zafer Pehlivan’ın savunmasıyla başladı. Pehlivan savunmasında, “Ayrılırken Güleda beni sıktığı için bunaldım. Öldürmeden önce sokakta tokat attım, ambulans geldi, polisler geldi, ifade verdik” dedi.

Mahkeme heyeti, Güleda’nın arkadaşını da tanık olarak dinledi. Tanık katil Zafer Pehlivan’ın Güleda’nın annesini de tehdit ettiğini iddia etti.

Tanık ifadesinde, “Sanık bana Güleda’dan uzak dur dedi, tedirgin oldum ve evinin önünde bekledim. Güleda bana, sanık annemi de tehdit ediyor demişti” ifadelerini kullandı.

Cankel, tehdit edildiğini söylemiş

Duruşmada, Güleda’nın öldürülmeden önce karakolda verdiği ifadesine de yer verildi. Güleda’nın karakolda “Zafer, barışmadığım için beni ölümle tehdit etti. Ondan kurtulmak için markete gittim, yanından kaçtım. Bu esnada beni darp etti ve telefonumu kırdı” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Duruşmada, Güleda Cankel’in eşyaları ve öldürüldüğü bıçağın üzerinde sanığın parmak izlerinin tespit edildiği belirtildi.

Savcıdan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi

Savcı, “Sanık cinayeti planlamıştır ve pişmanlık göstermemiştir” diyerek, sanığın tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı ayrıca indirim uygulanmamasını talep etti.

Dava 7 Nisan’a ertelendi

Mahkeme heyeti, davayı 7 Nisan tarihine erteledi. Davanın ikinci duruşması Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu