Güncel

Güncellendi | Birçok kentte Newroz öncesi gözaltı saldırısı

Ankara, Hatay, İstanbul, Mardin ve Şırnak kentlerinde Newroz kutlamaları öncesi gözaltı saldırısı gerçekleşti, onlarca kişi gözaltına alındı.

H. Merkezi: Ankara, İstanbul, Hatay, Şırnak ve Mardin kentlerinde sabah saatlerinde çok sayıda eve eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Baskınlarda gözaltına alınanlar arasında Jin News muhabiri Duygu Erol da yer alıyor.

 

Ankara’da HDP üye ve yöneticilerinin gözaltına alındığı baskınların gerekçesi “Sosyal medya paylaşımları ve kargaşa çıkaracaklarına yönelik ihbar” olarak belirtilirken, 3 kişinin gözaltına alındığı aralarında Mezopotamya Ajansı muhabiri Selami Aslan ve HDP Ankara İl Yöneticisi Celal Demir’in de aranıyor.

 

İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 8 ilçede 19 adrese baskın yapıldığı bilgisi geçerken, 16 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

 

Mardin merkez ve ilçelerinde de eş zamanlı olarak yapılan baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Jin News’in edindiği bilgilere göre; Savur ilçesinde bağlı Yeşilalan(Barman) köyünde yapılan ev baskınlarında Savur Belediye Encümeni Gülbahar Soygıt ve Osman Aksoy gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Gülbahar ve Osman İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Mardin genelinde ev baskınlarının sürdüğü öğrenildi.

 

Şırnak’ın Cizre ilçesi ve Kumçatı (Dêrgul) beldesinde de dün gece saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın yapıldı. Saat 01.00 sularında yapılan baskınlarda birçok eve kapıları kırarak girildi.Cizre bodrumlarında katledilen Mahmut Duymak’ın evine yapılan baskında eşi Lütfiye Duymak ve oğlu Fırat Duymak yere yatırılarak evleri arandı. Yaklaşık iki saat süren aramanın ardından Lütfiye Duymak, “ifadesi alınacak” denilerek gözaltına alındı.

 

Hatay’da ise DBP İl Eş Başkanı Abdurahim Şahin’in de aralarında olduğu 27 kişi gözaltına alındı. 27 kişinin gözaltına alındığı operasyon sırasında polislerin, “Merak etmeyin en fazla bir-iki gün kalırlar” dediği belirtildi.

 

Van’da ise Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerine yönelik ev ve üniversitenin öğrenci yurduna yapılan baskınlarında şuan kadar 20’ye yakın öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

Operasyonların yapıldığı kentlerde gözaltıların artabileceği belirtiliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu