Manşet

Gülsuyu’nda halka ve şoförlere ulaşımı sorduk

(İstanbul) Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’ne gitmek de mahalleden başka bir yere gitmek de oldukça zor. Mahalleye gelen yalnızca 2 İETT otobüsü var. Biri, Kadıköy’e giden 21G (yarım saatte bir otobüs!), biri de Kartal’a giden 133G (bu otobüs ise varlığı yokluğu belli olmayan, günde 3-5 kez mahalleye gelen bir otobüs!).

Tüm bunların dışında sık sık kalkan minibüsler de yok değil. Ancak sadece Maltepe’ye! Sözün kısası ulaşım konusunda oldukça sıkıntılı ve tecrit bir bölge burası.

Biz de Özgür Gelecek okurları olarak bu soruna dair mahalle halkı ne diyor diye bir yazı hazırladık. Onlara ulaşımda yaşanılan sıkıntıları sorduk.

İşte aldığımız cevaplar:

 

“Otobüsler çok yetersiz”

Belediye otobüsleri sabah ve akşam saatlerinde çok dolu oluyor, binemiyoruz. Binince kıpırdayacak yer bile olmuyor. Otobüs sabah ve akşam saatlerinde çok yetersiz kalıyor.

Sabah işe giderken minibüsler çok dolu oluyor. Bu yüzden binemiyoruz ve işe geç kalıyoruz. Akşam olduğu zaman gene aynı şekilde binemiyoruz. Bundan şikayetçiyiz.

Minibüs durağını sahile indirmişler. Bizse istasyona gidip sıra yapıp bekliyoruz. Ama sahilden gelen araçlar yolcu alarak geldikleri için doluyor. İstasyonda bekleyen yolcular ya ayakta biniyor ya da boş araç gelmesini bekliyor.

Belediye otobüsleri çoğu zaman gelmesi gerektiği dakikada gelmiyor çok geç geliyor. Mağdur oluyoruz.

 

“Eylem var denilerek otobüsler yukarı çıkarılmıyor”

Trafik polisi minibüslere ayakta bir yolcu olsa dahi ceza yazıyor, ama belediye otobüsüne tıka-basa doluyken bile ceza yazmıyor.

Belediye otobüsleri Gülsuyu’na çıkarken, özellikle akşam saatlerinde tıka basa dolu olmasına rağmen Fatmahanım’da polis tarafından durdurulup, ‘yukarıda eylem var’ deniliyor ve insanlar araçtan indirilerek kandırılıyor. Biz yukarı yürüyerek çıkıyoruz. Bütün minibüsler, taksiler, sivil arabalar çıkıyorken; belediye otobüsünü çıkarmamalarından şikayetçiyiz. Biz halk olarak yukarı çıktığımızda da eylem olmadığını, bunun polisin ve belediyenin bir oyunu olduğunu görüyoruz ve çok rahatsızlık duyuyoruz.

 

“Tacize devrimcilerden başka kimse ses çıkarmıyor”

Özellikle genç kadınların minibüse bindiklerinde, şoförlerin minibüsün içindeki aynadan sürekli bakmasından rahatsız oluyoruz.

Minibüs veya otobüs dolu olduğu zaman kadınların taciz edilmesinden ve devrimciler hariç hiç kimsenin müdahale etmemesinden şikayetçiyiz. Bazı şoför ve muavinler müdahale ediyorlar ama yetersiz kalıyor.

 

“Şoför ve muavinler çok küfürlü konuşuyor”

Minibüse binmeden, henüz bir yerlere tutunmadan ya da oturmadan aracın hemen ve hızla hareket etmesinden şikayetçiyiz.

Minibüslerin ‘dakikalı çalışıyoruz’ deyip çok hızlı gitmesi ve dakikayı yetiştirip kart noktasından sonra çok yavaş hareket etmesinden şikayetçiyiz.

Şoförler araçta telefonla konuşurken veya yanlarına gelen arkadaşlarıyla konuşurken çok küfürlü konuşuyorlar. Bundan çok rahatsız oluyoruz.

Şoför ve muavinlerin duraklarda aralarında küfürlü konuşmalarından çok rahatsızım.

 

PEKİ ŞOFÖRLER NE DİYOR?

Ulaşım sorununda muhatap olan bir kesim de minibüs şoförleri… Onlara da sorduk ve aldığımız cevaplar şunlar:

 

“Kirayı veremesek çalıştırmazlar”

Çoğu şoför arkadaşlarımızın çalıştığı minibüslerin mal sahiplerinin; şoförlerden her gün istediği bir miktar kira parası var. Biz şoförler eğer minibüs sahiplerinin istedikleri parayı götürmezsek, çalıştırmazlar.

Her gün belirlenen parayı verebilmek için arabaları doldurmaya çalışıyoruz. Çoğu zaman bize para kalmıyor ve bazen de az yevmiye aldığımız oluyor.

 

“Kimseyi mağdur etmemeye çalışıyoruz”

Toplu halde 10 yolcu alıyorsak, 6’sı parasını gönderiyorsa 4’ü göndermiyor.

Toplu bir şekilde duraklarda beklenilmiyor ve her 5-10 metrede bir minibüsü durdurmak zorunda kalıyoruz. Bizim dakikalı çalıştığımızı bildikleri halde gene toplu şekilde duraklarda durmayalar. Bu nedenle dakikamız kalmıyor. Hızlı gitmek zorunda kalıyoruz ve acele ettiriyoruz.

Durumu yani parası olmadığını söyleyen hemen herkesi parasız arabaya alıp gideceği yere kadar götürüyoruz. Kimseyi mağdur durumda bırakmamaya çalışıyoruz.

Sabah ve akşam saatleri minibüsler dolu oluyor ve mümkün oldukça yolcuları yolda bırakmamaya çalışıyoruz.

 

 

Gülsuyu’ndan bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu