Güncel

Gözaltındaki ESP ve SGDF’liler serbest bırakıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında HDP Basın Büro Çalışanı Ece Şimşek’in de bulunduğu 7 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 10 Eylül’de “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Devrimci Gençlik Federasyonu’na (SDGF) yönelik operasyon düzenlenmiş, bu kapsamda birçok eve baskın yapılmıştı. Siyasi operasyonlarda aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu çalışanı Ece Şimşek ile gazeteci Tunahan Turhan’ın da bulunduğu 10’u kadın 18 kişi gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında 23 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenilen operasyon, İstanbul, Antalya, Diyarbakır ve Aydın’da da gerçekleşmişti.

5 gün gözaltında tutulduktan sonra dün Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nce ifadeleri alınan Şükran Yaren Tuncer haftada iki, Gökçe Otlu Talipoğlu ve Şirvan Çeliker haftada bir defa imza atmak koşulu ile Betül Yıldırım dışındakiler ise yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakıldı.

Bugün ise adliyeye getirilen HDP Basın Büro Çalışanı Ece Şimşek, Mustafa Bayraktar, Murat Kaçar, Gökhan Cice, Tuğçe Atasağun, Gizem Yılmazer ve Barış Can Altınok savcılık ifadeleri alınmadan Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mahkeme gözaltında tutulanların tamamının adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu