GüncelLGBTİ+

Gökkuşağı’na yönelik nefret saldırıları sürüyor

12 öğrenci hakkında “Gökkuşağı bayrağı gözaltısı” gerekçesiyle hazırlanan iddianamede 6 aydan 3 yıla kadar hapis istendi

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde 25 Mart günü tutukla arkadaşları için açıklama yapmak istedikleri için darp edilerek gözaltına alınan 12 öğrenci hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu uyarınca altışar aydan üçer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istendi.

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs’te 25 Mart günü tutuklu arkadaşları için açıklama yapmak isteyen öğrencilerden dördü gökkuşağı bayrağı taşımaları gerekçe gösterilerek GBT bahanesiyle gözaltına alınmıştı. Arkadaşlarının serbest bırakılması için açıklama yapmak isteyen öğrenciler de polisin saldırısına uğramıştı.

Üniversiteliler, polis tarafından üniversite içine sürülmüştü. Gözaltı araçları üniversite kapısına getirilmiş, polisin saldırısında sekiz öğrenci daha gözaltına alınmıştı.

Toplam 12 öğrencinin gözaltına alınması sonrası Cumhuriyet Başsavcısı Celal Sarıdere tarafından iddianame hazırlandı. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 32/1, 53/1, 63. maddeleri uyarınca altışar aydan üçer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.

İlk duruşma 3 Haziran’da İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu