Dünya

Göttingen’de ATİK tutsakları için panel düzenlendi

Göttingen Rote Hilfe Merkezi’nde Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Rote Hilfe’nin organizesiyle, ATİK tutsaklarını konu alan panel düzenlendi.AZADI e.V. temsilcisi, ATİF temsilcisi ve tutsakların avukatı konuşmacı olarak katıldı.

ATİK tutsak avukatı konuşmasına başlarken, bu etkinliklerden tutsakların haberleri olduğunu ve selamlarını gönderdiklerini belirtti. ATİK’li aktivistlere yönelik sürdürülen bu davanın, ilerideki Almanya’daki tüm politik kesimleri etkileyeceğini, bu davanın sonuçlarının aslında, sonra açılabilecek davalara sürekli atıf yapılabileceğini ve bu davanın aslında bir pilot dava olarak görüldüğünü belirtti. §129a ve §129b’den örnekler sunarak, bu davanın sonucunda, şu an yasal olarak faaliyetlerini sürdüren kurumların etkileneceğini ve yasaklanabileceğini belirtti. Yasal faaliyetlerin “terör örgütlerine hizmet ettiği” gerekçesiyle yasaklanması öngörüldüğünü belirtti.

ATIF temsilcisi konuşmasında mahkeme sürecini, yapılan protesto ve dayanışma etkinliklerinden örnekler vererek, tutsak arkadaşların dayanışmaya ve desteğe ihtiyacı olduğunu, bu tür desteklerin tutsakları güçlendirdiğini dile getirdi. Aynı zamanda tüm ilerici, demokrat, antifaşist kesimleri mahkeme salonlarına giderek devrimci, demokrat, yurtsever tutsaklara sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

AZADI temsilcisi konuşmacı, derneklerinin faaliyet alanlarını anlatarak, tutsakların hangi şartlarda davalarının görüldüğünü ve tutsaklarla dayanışmanın ve sahiplenmenin önemine vurgu yaptı.

Soru ve tartışmaların ardından toplantı dayanışma mesajlarıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu