Güncel

Göç yolunda ölen eşini sırtında taşıyan Rojhilatlı Kürt mülteci anlatıyor

Rojhilat’tan Avrupa’ya geçmek için eşi ve iki çocuğu ile birlikte yola çıkan Mehrî Nenizade, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Eşi Serdar İbrahim Nejad, Mehri’yi saatlerce sırtında taşıdı.

Rojhilat İnsan Hakları Örgütü’nün (Hengaw) paylaştığı bir görüntü ile açığa çıkan Kürt bir ailenin göç yolunda yaşadığı büyük trajedinin detayları olaydan bir hafta sonra başında yer edinmeye başladı.

İlk paylaşılan fotoğraf karesinde, bir adamın bir kadını sırtında taşıdığı ve önünde ise iki küçük kız çocuğu durduğu görülüyor.

Daha sonra görüntülerdeki kişinin Rojhilat’ın Serdeşt kentinden Avrupa’ya gitmek için yola çıkan Serdar İbrahim Nejad ve ailesi olduğu ortaya çıktı. Rûdaw’ın ulaştığı Serdar İbrahim Nejad, Türkiye’den kaçak yollarla Yunanistan’a geçtiklerinde eşinin çok yorgun düştüğünü ve kalbinden rahatsız olduğunu söyledi.

“Elimden hiçbir şey gelmiyordu”

Rûdaw’a konuşan İbrahim Nejad, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bir ormanın içerisinden ilerliyorduk. Akşam oldu ve geceyi orada geçirirsek eşim dinlenir diye düşündüm. Sabah kalktığımızda hala iyileşmediğini gördüm. Bulunduğumuz yerden 300 metre ileride bir yol vardı. Çocukları annelerinin yanına bırakarak yola çıktım. Gelen geçen araçlardan yardım istedim ama kimse durmadı. Dönüp eşimi ve çocuklarımı alıp yol kenarına getirdim. Artık nesef alamıyordu. Sonra kalp masajı yaptım, suni tenefüs yaptım ama kalbi durmuştu artık. Son bir kez başını ellerimin arasına aldığımda artık gözleri dondu ve başı bir yana düştü. Çocukların her biri bir yanındaydı. Ağzından ve burnundan kan akınca artık ruhunu teslim ettiğini anladım. Elimden hiçbir şey gelmiyordu. Oturdum ve ağlamaya başladım.”

Yunan polisi cenazeyi aileden aldı

Serdar İbrahim Nejad’ın yaşadığı olay üzerinden iki hafta geçti. Serdar, olaydan sonra kendilerini almaya gelen Yunan polislerinin cenazeyi başka bir kente İbrahim Nejad ve iki çocuğunu ise nezarete götürdüklerini ifade etti.

İbrahim Nejad Rûdaw’a, “Polisler cenazeyi bizden aldılar. Beni ve çocukları ise nezarethaneye attılar. İki gece orada kaldık. Orada eşimin cenazesini sordum, başka bir kentte morga kaldırdıklarını söylediler” dedi.

“Eşimi Kürdistan’da toprağa vermek istiyorum”

Çocukları ile birlikte Yunanistan’a ait bir adada “Flaiko” adında kapalı bir kampta kaldıklarını anlatan İbrahim Nejad, burada karantinada tutulduklarını, günde sadece bir saat dışarı çıkmalarına izin verildiğini söyledi.

 Şimdi artık Avrupa’ya gitme gibi bir hayali o olmadığını dile getiren Serdar “Tek isteğim eşimin cenazesini doğduğu topraklarda, Kürdistan’da toprağa vermektir. Sesimin ulaştığı herkesten yardım istiyorum. Eşimin cenazesini Kürdistan’a göndermek istiyorum, bana yardım etsinler” dedi. (Rudaw)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu