EmekGüncel

Gıda-İş, Cam Keramik-İş ve İletişim-İş: “Zamlar Geri Alınsın!”

DİSK bünyesindeki sendikalar ortak basın açıklaması yaparak "anti-demokratik uygulamalara, kötü yaşam koşullarına, yorucu ve uzun çalışma saatlerine karşı aşağı bakmadan, gücümüzü birleştirerek mücadele etmeliyiz” dedi.

Avcılar Marmara Caddesi’nde yapılan eylemde basın metnini Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak okudu. “Açlık sınırının 2 bin 948 TL, yoksulluk sınırının 8 bin 570 TL olduğu bir dönemde asgari ücretin 2 bin 825 TL ile açlık sınırında olması insanca bir yaşamın işçi ve emekçilere uzak olduğunu göstermektedir” diyen Ozak yeni yılda tüketim ürünlerine zam gelerek durumun daha da kötüleştiğini ifade etti.

Pandemi sürecinde sermayenin Kod 29 saldırısına değinen Ozak; “Aileleri ile birlikte 6 milyon işçi ücretsiz izne çıkarıldı. İşçilerin yoksulluğu daha da derinleşmiş oldu. Bu uygulamalara ek olarak 25/2 (Kod 29) maddesi ile işçileri ahlaksızlıkla suçlayıp tazminatsız işten atmanın da yolunu açtılar. Elini işçilerin emekçilerin cebinden çekmeyen patron sever iktidar, işçileri ve ailelerini güvencesiz ve açlıkla sürdürülen bir yaşama mahkûm ediyor.” sözlerini ifade etti.

Açıklamada, Boğaziçi direnişine ilişkin şunlar kaydedildi:

“Fabrikalar ile benzer şekilde Boğaziçi Üniversitesinde olduğu gibi öğrenciler de baskı ve şiddete maruz bırakılıyor! Bu açlık ve sefalete, antidemokratik uygulamalara, kötü yaşam koşullarına, yorucu ve uzun çalışma saatlerine karşı aşağı bakmadan, gücümüzü birleştirerek mücadele etmeliyiz. İnsanca bir yaşam için işçileri emekçileri ekmeklerini büyütmeye, sendikalarda örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu