Güncel

Gezi ruhunu okurlarımızla yaşatıyoruz!

#BAŞKALDIRIYORUZ!

Gezi ruhunu okurlarımızla yaşatıyoruz!

Merhaba,

Egemenlerin “Eylül sendromu” boşuna değilmiş, hep birlikte gördük, yaşadık… ODTÜ’de kampüs içerisinden geçecek yola karşı başlayan direnişe saldıran polisin bu saldırısı birçok yerde eylemlerle protesto edildi. “#DirenODTÜ” diyen binlerce insan, sokaklara çıktı ve polis saldırılarına rağmen gece yarılarına rağmen alanları terk etmedi. ODTÜ direnişi gece yarılarına kadar sürerken, Başbakan R. T. Erdoğan yine ülkede değildi ve “Rusya senin, Arjantin benim” gezmelerdeydi!

Rusya’da G20 Zirvesi’ne katılan Erdoğan, emperyalist efendilerinin karşısında el-pençe Suriye’ye yönelik kanlı saldırıların planlanması ve onaylanması ile canhıraş uğraşırken; ülkede yüz binler Suriye’ye yönelik emperyalist saldırganlığa karşı 1 Eylül’de alanlara çıkmıştı. Yüz binler; kimyasal silah kullanımını “kırmızı-çizgi” ilan ederek Esad’ın “muhaliflerle” olan dalaşında “muhaliflerin” elini güçlendirmek için daha fazla acı, katliam, kan ve gözyaşı yaratmak isteyenlere “yalancı” olduklarını haykırdı.

Diğer taraftan ODTÜ ve ardından diğer illerde direnişler yaşanırken, Erdoğan bu kez Arjantin Buenos Aires’te olimpiyatlar için yapılan seçmelerdeydi. Milyonlarca dolarlık maliyeti olan olimpiyat seçmelerinde İstanbul’un finale kalıp, finalde kaybetmesinin faturası da Gezi direnişçilerine kesildi. Küfürleri ve hakaretleri ile tanınan AKP Antep Milletvekili Şamil Tayyar yine revaçtaydı ve twitter hesabından “Lafım hainler içindir; Kına siparişi verdim isteyen merdiven boyar isteyen k.çını…” derken; AKP’li Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç “Kına stokları tükenmiş!” şeklinde attığı twit ile konuya ilk tepki veren kodamanlardan oldu.

Olimpiyatların İstanbul’da yapılması için bu denli istekli olan AKP’nin, bu isteğinin altında elbette olimpiyatların spora katkısına verdiği önem yatmıyor! Milyonlarca dolar maliyeti olan olimpiyatların bu maliyetini emekçi halkların sırtından ödenecek olması ve bunun sağlayacağı rant, AKP’nin ve temsil ettiği sınıfların ağzını sulandırıyordu. Ama görünen o ki, Gezi İsyanı’nın yarattığı “istikrarsızlık”, daha doğrusu egemenlerin oyunlarını bozması, olimpiyat hayalini AKP’nin boğazına dizdi!

Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin vb. eylemlerle gece boyu uyumazken; televizyon kanallarından, gazetelerden, internet sitelerinden yansıyanlar ise sadece “ODTÜ’de başörtü gerginliği”, “Olimpiyatlarda final sevinci”, “Üzerinden 36 tonluk araç geçen kadın, nasıl sağ kaldı?” vb. oldu yine. Burjuva medya “penguenli”, “üç maymunlu” haber anlayışına devam etti. İşte tam da bu noktada devreye yine sosyal medya ve devrimci, demokrat ve yurtsever basın girerek, yaşananları an an paylaştı.

Bizler de Özgür Gelecek olarak, sitemiz aracılığıyla bu direnişin aktif bir parçası olmaya çalıştık. Gezi’de olduğu gibi ODTÜ direnişinde de an an haber vermenin ne kadar önemli olduğuna, an’ı yakalamanın anlamanın büyüklüğüne şahit olduk. Bu durum, kaç zamandır tartışmasını yürüttüğümüz gazetemizin periyodunu kısaltma konusundaki ısrarımızın haklılığını gösterdi.

Halkın gerçeklere ihtiyacı var. Bizim cephemizden de bunu yapabilmenin en etkili yolu olan gazetemizin peryodunun 15 günlük olmasının, bu ihtiyacımızı karşılayan bir yerde durmadığını daha önce de vurgulamıştık. Şimdi periyodumuzu kısaltma konusundaki ısrarımızı hayata geçirmenin tam zamanı. Bunu da siz okurlarımızla birlikte yapacağız.

Bununla ilgili startı Dersim’de düzenlediğimiz okur toplantıları ile verdik. Okurlarımız gazetemizin periyodunun kısalmasının günceli yakalama konusunda çok önemli olduğunu vurgularken, dağıtım konusunda belli sıkıntılar yaşanacağını da düşündüklerini, ancak bu sıkıntıyı kitleye gitmeyi sıklaştırdıkça aşacağımızı vurguladılar. Şimdi ise İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Antakya vd. illerde yapacağımız okur toplantılarımızla öneri ve eleştilerinizi almaya devam edeceğiz. Gazetemiz, “Gezi ruhunu” okurlarıyla birlikte yaşatmaya/yaymaya kararlı!

Serkeftin!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu