EmekGüncel

Genel-İş’in gece imza atması ile grevin bitirilmesine işçiler tepkili

Genel-İş sendikası gece yarısı patronla anlaşarak Kadıköy Belediyesi’ndeki grevi sonlandırdı.

Kadıköy Belediyesi ile Devrimci İşçi Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası arasında yürütülen görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 2 bin 300 belediye işçisi, 15 Şubat’ta greve başlamıştı.
Genel-İş Sendikası’nın Ankara’daki genel merkezinden gelen sendika yöneticileri dün gece Kadıköy Belediyesi ile görüşerek anlaşma sağladı. Grevi yürüten Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şubesi ise genel merkezin imzaladığı sözleşmeye tepki gösterdi.

Grevin 3. gününde Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında gece yarısı gizlice gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Toplu İş Sözleşmesi işçilere danışılmadan imzalandı. 2 bin 300 işçiyi ilgilendiren TİS’in saat 05.00’te imzalandığının duyulma işçilerin öfkesine neden oldu. Kadıköy belediyesi önünde toplanan yüzlerce işçi sloganlarla sendikayı protesto etti.

Genel-İş’in 1 Nolu şube yöneticileri tarafından yapılan konuşmalarla bu kararı kabul etmedikleri ve direnişe devam edecekleri vurgulandı. Ancak bu konuşmaların ardından şube yöneticileri de “Genel merkez imzaladıktan sonra yapabileceğimiz bir şey yok.” açıklamasıyla grevin sonlandırılması kararına ortak olduklarını ilan etti.

Genel-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, belediye ile yapılan anlaşmanın işçilere önemli mali, sosyal ve idari haklar kazandırdığı iddia edilirken, “Sendikamız, salgın koşulları altında halk sağlığına duyduğu sorumluluğu da göz önünde bulundurarak ve müzakerelerin artık daha fazla sürme imkânının ortadan kalkması nedenleriyle bu kararı almıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu