GençlikGüncel

Gençlik Örgütleri: Suruç için adalet mücadelemiz yargılanamaz!

İstanbul, İzmir ve Ankara’da gençlik örgütleri tutuklu bulunan Suruç Katliamı tanığı Okan Danacı ve katliam yaralısı Uğur Ok için eylemdeydi.

Suruç Katliamı Davası, karar duruşmasına yaklaşılırken katliam tanığı ve SGDF MYK Üyesi Okan Danacı ve katliamda yaralanan Uğur Ok, şu anda tutuklu bulunmakta. Okan Danacı’nın 25 Haziran Ankara Adliyesi’nde, Uğur Ok’un ise 2 Temmuz’da Çağlayan Adliyesi’nde duruşmaları görülecek. Yapılan açıklamalarda davalara da çağrı yapıldı.

İSTANBUL

Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşan gençlik örgütleri, basın açıklamasına başlamadan önce Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi ve Suruç Aileleri İnisiyatifi konuşmalar yaptı. HDP İzmir İl Örgütü’ne yapılan faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın da anıldığı konuşmaların ardından basın açıklamasına geçildi.

“Suruç için adalet mücadelemiz yargılanamaz! Devrimciler konuşacak” yazılı pankartın açıldığı eylemde; Okan Danacı’nın fotoğraflarının yer aldığı “Suruç kavgası adalet kavgası”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Uğur Ok serbest bırakılsın”, “Okan Danacı serbest bırakılsın” yazılı dövizler taşındı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin yaptığı konuşmada iktidarın katliamlarla yıldıramadıkları gençleri tutsaklıkla, baskılarla yıldırmaya çalıştığı belirtilerek bunun başarıya ulaşmayacağı söylendi.

Basın metnini Nazlıcan Karakoç okudu. Devletin katledilmeyen Suruç yaralılarından ve Suruç şehitlerinin yakınlarından adeta hınç çıkardığını söyleyen Karakoç, “Suruç yaralılarımızdan Efe Çatalbaş, Mervenur İşleyici, Uğur Ok, ailelerimizden Besna Erol ve adalet mücadelesi yürütücülerimizden Okan Danacı hala hapishanede tutulmaktadır” diye konuştu.

Okan Danacı’nın yarın Ankara Adliyesi’nde, Uğur Ok’un da 2 Temmuz’da İstanbul Adliyesi’nde görülecek olan duruşmalarına çağrı yapan Nazlıcan, “Suruç için adalet herkes için adalet şiarını, adalet istemini sahiplenmeye çağırıyoruz. Tüm çürümüşlüğüyle toplumsal mücadelenin üstüne çökmeye çalışan çete mafya kontrgerilla pisliğini temizlemeyi görev edinen devrimcileri sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

İZMİR

Gençlik Örgütleri İzmir’de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

“Suruç için adalet. Mücadelemiz yargılanamaz. Devrimciler konuşacak” yazılı pankartın açıldığı eyleme HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni katıldı.

“Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç için adalet herkes için adalet”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Mehmet Kasar okudu.

Devletin, Kobanê yolunda Suruç’ta katledilemeyen devrimcilerden, Suruç yaralılarımızdan ve Suruç şehitlerinin yakınlarından tutuklama saldırısıyla adeta hınç çıkarttığını ifade eden Kasar, “Suruç yaralılarımızdan Efe Çatalbaş, Mervenur İşleyici, Uğur Ok, ailelerimizden Besna Erol ve adalet mücadelesi yürütücülerimizden Okan Danacı hala hapishanede tutulmaktadır” dedi. Kasar, herkesi Ankara Adliyesi’nde Okan’ın, 2 Temmuz günü Uğur’un Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek davalarına katılmaya çağırdı.

Ardından söz alan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Bugün faşizme karşı, katliamlara karşı mücadele etmek, hırsızlığa karşı, talana karşı, yolsuzluğa karşı mücadele etmekle aynıdır. Bize 7 gün 24 saat televizyonlardan küfredenler, bizi ölümle tehdit edenler şimdi kaçıyorlar. O gazeteciler, o siyasetçiler sizde onları dinlerken muhtemelen yağlarınız eriyordu. Ama şimdi milyar dolarlar dolaşıyor ortalıkta. Bu kirli ittifak halklara karşı, işçilere, emekçilere karşı bir rant ittifakıdır… 7-8 maaş alıp HDP’ye, devrimciler, sosyalistlere ölüm tehditleri yağdıranların ittifakıdır. Devrimciler, sosyalistler, yurtseverler var oldukça zulümden, kandan beslenenler başaramaz…Biz buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Vardık varız varolacağız. Suruç’un hesabı sorulacak. Suruç için adalet herkes için adalet” dedi.

ANKARA

Gençlik örgütleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Okan Danacı’nın 25 Haziran saat 14.00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek duruşmasına çağrı için SES Ankara Şubesinde basın toplantısı düzenledi.

Gençlik örgütleri adına açıklamayı okuyan Zeynep Ülger, Danacı’nın 16 Aralık’ta düzmece iddialarla hukuksuzca tutuklandığını söyledi.

Ülger, Danacı’nın 6 aydır tutsak olduğu Sincan Hapishanesi’nde,  keyfi mektup, kitap kısıtlamaları ile arkadaş görüşçülerinin kabul edilmemesi gibi sistematik tecrit ve işkenceye maruz kaldığını belirtti.

Ülger, “Katliamın en alttan en üste sorumluları yargılanmazken düş yolcularımız ‘çatışmalı bir bölge’ye gittikleri için yüzde 50 kusurlu ilan edildi. Katliam yaralıları, tanıkları ve Suruç aileleri gözaltılarla, tutuklamalarla karşı karşıya kaldı. Adalet mücadelesi yürüten bizler ise Suruç katliamının yıldönümü olan 20 Temmuz günü başta olmak üzere, yitirdiğimiz düş yolcularını andığımız ve adalet talep ettiğimiz için işkenceyle gözaltına alınıyoruz. Mücadelemiz yargılama konusu yapılıyor” şeklinde konuştu.

“SGDF’li yoldaşlarımız ve Okan şahsında Suruç için adalet mücadelesinin kriminalize edilmesi, gençliğin adalet mücadelesine dönük bir saldırıdır” diyen Ülger, iddiaların hukuki dayanağı olmadığına ve gençlik mücadelesi bakımından meşru olmadığının altını çizdi.

Ülger son olarak, “Okan’ı almak için yarın saat 14.00’da Ankara Adliyesi’nde olacağız” diyerek davaya katılım çağrısı yaptı.

Açıklamanın ardından söz alan Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatı ve Danacı’nın müdafisi Sezin Uçar, ülkenin en büyük sorunlarından birinin toplumsal adalet mücadelesi olduğunu belirterek, “Faillerin cezalandırılması için tek adım atmayanlar, IŞİD katliamlarının aydınlatılması ve yüzleşilmesi için mücadele edenleri yargılıyor. Bu sebeple gençliğin yapmış olduğu örgütlü çağrıyı çok anlamlı buluyoruz” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu