Kültür&Sanat

Gençlik film festivali başlıyor!

H. Merkezi: 16 Mart tarihinde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde başlayacak olan 5. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali Kolektif Sinema’nın hazırlığında bgösterime girecek.
“Soma: Bir Avuç Kömür İçin Bir Ömür Verenlere” diyerek başlayacak belgesel filmi festivalin ilk filmi olarak perdelenecek..
festival, 16 Mart Pazartesi günü ilk filmine Soma işçilerinin katılımı ile izleyici ile buluşacak.
Katledilen ve kadınların isyanı olan Özgecan Aslan vgeçtiğimiz günlerde yitirdiğmiz büyük usta Yaşar Kemal’in de unutulmayacağı gecede Cahit Berkay ezgilerini Soma için söyleyecek.
Festival açılışı saat 18.30’da, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde olacak.
Ayrıca açılışta “Öteki” temalı bir fotoğraf sergisi yer alacak.
Festivalde “Ötekinin Sesi Ol” teması ile yapılacak!
“Ötekinin Sesi Ol” diyerek gerçekleştirilecek olan festival açılışından sonra, 18-20 Mart tarihleri arasında İstanbul’un birçok üniversitesinde film gösterimleri gerçekleştirilecek.
Festivalde hangi filmlerizlenecek!
İstanbul Üniversitesi; “Küçük Kara Balıklar” Belgesel gösterimi ardından Ezel Akay ve Cenk Terbiyeli ile söyleşiye ev sahipliği yapacak. Festival ayrıca bir çok yönetmenin katılı ile söyleşiler olacak.
Reha Erdem’in filmleri “Jin”, “Ay” ve “Şarkı Söyleyen Kadınlar” gibi filmlerin yanı sıra birçok kısa ve uzun metraj filmler var.
Ayrıca Nazan Kesal’ın “Salıncak”, Aykan Safoğlu’nun “Kırık Beyaz Laleler”, Emel Çelebi’nin “Külkedisi Değiliz”, Cenk Örtülü’nün “O İklimde Kalırdı Acılar”, Veysi Altay’ın “33 Yıllık Direniş: Berfo Ana”, Suat Eroğlu’nun “Fıtrat” gibi filmleri de festival izleyicisiyle buluşacak.
Festival nerelerde gösreilecek
Bu sene “öteki” temasıyla yola çıkan 5. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali, Türkiye’de birçok üniversite ve gösterim yerinde izleyicisiyle buluşacak.
Mart ayında Eskişehir, İstanbul, İzmir, Ankara, Zonguldak, Kocaeli’ de açılışını yapacak olan festival gösterimlerine yeni duraklarıyla Nisan ve Mayıs aylarında da devam edecek.
Trabzon, Edirne, Karabük, Hopa, Adana, Samsun, Mersin, Kayseri, Kırşehir ve daha birçok ilde festival kapsamında film gösterimleri olacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu