Manşet

Gemlik’te Alevi inancına hakaret

Yaklaşık bir hafta önce Gemlik’te bir lisede felsefe dersi veren bir öğretmen tarafından derse Alevilerin “mum söndü” konusu taşınmış; Alevilere ve Alevi inancına “ahlaki seviyesi düşük” şeklinde bir söylemde bulunulmuştur.

Bu olayın ardından sınıfta bulunan Alevi öğrenciler tarafından tepki gösterilmiştir. Yaşanan bu olumsuzluğa rağmen öğretmenin  tavrında ısrar etmesi üzerine Alevi öğrenciler, konuyu ailelerine taşımıştır. Ailelerin okul yönetimiyle görüşmesi sonucu okul yönetimi tarafından adeta öğretmenin tavrını desteklercesine bir tutum sergilenmiştir.

Konunun Gemlik Dersimliler Derneği ve Gemlik Hacı Bektaş Veli Derneği’ne taşınmasıyla birlikte bu kez de kurum yöneticileri okul yönetimi ile görüşüp gerekli işlemlerin yapılması dile getirilmiştir.

 

“Alevi Kızılbaşlık Onurumuzdur”

7 Nisan Pazar günü Gemlik Dereboyu Taş Köprü’de yapılan bir açıklamayla olay protesto edilmiş; hukuki sürecin başlatılacağı, söylemin bir insanlık suçu olduğu belirtilerek olay kınanmıştır. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı bir basın açıklamasında kitle sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Milli Eğitim Şaşırma, Sabrımızı Taşırma”, “Alevi Kızılbaşlık Onurumuzdur” vb sloganları atılarak açıklaması sonlandırılmıştır.

Basın açıklamasına Partizan’ın da içerisinde bulunduğu devrimci, demokrat kurumlar; Eğitim-Sen Gemlik Şubesi yöneticileri ve üyeleri, Alevi kurumları ve Bursa Dersimliler Derneği açıklamaya destek verdiler.

 

İnançlar aşağılanıyor

Yüzyıllardır hakim sınıfların toplum üzerinde dinsel, ulusal ve milliyetçi duygularını kaşıyarak toplumu karşı karşıya getirmek için türlü oyunlara başvurmuştur. Dolaysıyla “medeniyet” seviyesinin yükseldiği günümüz dünyasında inançlar aşağılanmaya devam edilmektedir.

Hala Ortaçağ karanlığını aratmayan ve yer yer “Alevi-Sünni sürtüşmelerini” “ahlaki” boyutta kullanarak toplumu provoke eden gerçek dostluğu değil, kin ve nefret tohumlarını büyüterek sermayenin mutluluğuna hizmet etmektedir.

Bizler din, dil, ırk ayrımı yapmadan sömürü zulmünün kardeşliği değil düşmanlığı körüklediğini biliyoruz. Dolayısıyla toplumun kültürel ve siyasal şekillenmeler sınıfsal kardeşliğe hizmet etmediği müddetçe karşısında olacağız.

Gemlik ÖG okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu